13 czerwca 2021 Motoryzacja 0

Przejeżdżanie samochodem przez trudne tereny wiąże się z utykaniem w błotnistych dziurach, zaspach zmrożonego śniegu czy na kamienistych spadach. Podczas takich sytuacji najlepszym ratunkiem jest pojazd wyposażony w wyciągarkę samochodową, która może przeprowadzić akcję ratunkową, wyciągając samochód z każdych kłopotów.

Jakie są rodzaje wyciągarek samochodowych?

wyciągarka samochodowaZarówno pojazdy terenowe, jak i te do zadań specjalnych są zwykle wyposażone w wyciągarki. Za ich pomocą można uratować nie jeden zakopany w śniegu czy błocie samochód. Ich budowa jest niezwykle prosta, składa się ze stalowego bębna, liny, cylindra i hamulca, który włącza się automatycznie w momencie naciągnięcia liny. Występuje kilka rodzajów wyciągarek, każda przystosowana do innych zadań i pracy w innym terenie. Możemy wyróżnić wyciągarkę ręczną, hydrauliczną, mechaniczną i elektryczną. Wyciągarka samochodowa ręczna różni się od mechanicznej tym, że nie posiada napędu, który wciągnie linę z zaczepionym ciężkim elementem. Można więc liczyć tylko i wyłącznie na siłę własnych mięśni. Mechaniczna posiada natomiast napęd uruchamiany silnikiem auta a jej moc zależy od siły używanego samochodu. Między wyciągarką elektryczną a hydrauliczną różni to w jaki sposób są obsługiwane. Wyciągarki hydrauliczne posiadają własny silnik lub korzystają z hydrauliki układu wspomagania kierownicy. Wyciągarki elektryczne używają natomiast energii z akumulatora.

Występujące rodzaje wyciągarek samochodowych sprawdzają się w różnych warunkach.Jedne pasują lepiej jako wyciągarki drogowe a inne radzą sobie doskonale na trudnych terenach, gdzie mierzą się z obsługą bardzo ciężkich elementów. Przed zakupem warto zastanowić się w jakim miejscu miałaby być umieszczona i do jakich zadań wykorzystana.