21 czerwca 2017 Wnętrza 0

Wśród wielu rodzajów oświetlenia dla domów i mieszkań warto wyróżnić oświetlenie ledowe. Oczywiście jest ono wykorzystywane jako oświetlenie dodatkowe, które ma być bardziej elementem dekoracyjnym. Taśmy ledowe umieszczane są w profilach aluminiowych – wtedy wyglądają profesjonalnie i estetycznie.

Wybór zasilacza do taśmy ledowej zależnie od wielkości zestawu

niedrogie profile aluminiowe ledLampki schowane są w profilu aluminiowym, ale światło oczywiście wydostaje się na zewnątrz i tworzy niepowtarzalny klimat w pomieszczeniach. Taka taśma ledowa musi być czymś zasilana. Zasilacze do zestawów kupuje się osobno. Wybór zasilacza do taśmy LED zależy od wielkości zestawu. Może wystarczyć tylko jeden zasilacz, ale zdarza się tak (zwłaszcza jeśli obwody są duże), że konieczne jest zastosowanie kilku zasilaczy ledowych. Sklepy oferują niedrogie profile aluminiowe led, do których można kupić zasilacze w konkurencyjnych cenach. W ofercie niektórych producentów znajdują się też tzw. zaślepki końcowe. Zaślepka ma stanowić delikatne wykończenie. Jest to ważne, jeśli zasilacz montowany jest w miejscach widocznych. Jeśli klient zamawia gotowy komplet ledowy, to oczywiście będzie on dokładnie dopasowany do szafy, blatu, lustra, półki czy innych przedmiotów. W przypadku kupowania poszczególnych elementów konieczne jest samodzielne docięcie. Cała oprawa ledowa może być zamontowana w konkretnym miejscu poprzez użycie wkrętów albo specjalnego kleju montażowego.

Takie kleje czy wkręty często dostępne są w kupowanym zestawie, co jest dużym atutem. Zasilacz musi być podłączony do instalacji, gniazdka, by prąd elektryczny mógł swobodnie przepływać do oświetlenia ledowego. Obecnie zdecydowanie najwygodniejszych rozwiązaniem są tzw. włączniki dotykowe. Dzięki włącznikom dotykowym światło LED zapali się wtedy, kiedy przysunie się dłoń do oprawy oświetlenia.