27 maja 2019 Motoryzacja 0

 

Podczas budowy domu przydaje się niemal każdy środek transportu. I choć prym wiodą samochody ciężarowe i busy, to doskonałą dla nich alternatywą może okazać się przyczepa ciężarowa. Można ją ciągnąć niemal dowolnym pojazdem, który posiada hak, oczywiście pod warunkiem spełnienia przepisów o masie ciągnionej danym pojazdem przyczepki.

Jak dbać o przyczepkę ciężarową?

przyczepy ciężarowe 3,5tJeśli zdecydujemy się na zakup nowej przyczepki ciężarowej, to niemal pewne jest, że początkowo będzie lśniąca i zadbana. Warto jednak dbać o nią regularnie, by ten stan zachować jak najdłużej, choćby po to, by nie straciła na wartości. Wszystkie przyczepy ciężarowe 3,5t mają zamontowany hamulec najazdowy, który podczas hamowania pojazdu hamuje również koła przyczepy. Znajduje się w nim specjalny amortyzator urządzenia najazdowego, który ulega ściśnięciu podczas napierania dyszla przyczepy na hak pojazdu. To z kolei powoduje zaciąganie linek hamulcowych. Jest to niewątpliwie element przyczepy hamowanej, o który należy dbać szczególnie. Niemal każde urządzenie najazdowe brudzi się podczas niepogody, więc należy je regularnie czyścić, by utrzymać je doskonałej kondycji. Faktem jest, że jest to jeden z najdroższych elementów konstrukcyjnych przyczepy hamowanej, więc by nie narazić się na zbędne koszty, warto o niego zadbać za wczasu. Równie istotnym co urządzenie najazdowe elementem jest oś, choć tutaj jedyny wpływ jaki mamy na jej stan, to nieprzeładowywanie przyczepy i ostrożna jazda po kiepskiej jakości drogach.

Każda przyczepka musi posiadać homologację drogową, a co za tym idzie, nie możemy samodzielnie wprowadzać zmian konstrukcyjnych, choć niestety coraz częściej widuje się przerobione we własnym zakresie przyczepki. Może wyglądają one lepiej, ale czy warto ryzykować konsekwencjami prawnymi?