21 października 2016 Budownictwo 0
budynki inwentarskie

Zachowanie czystości w budynkach gdzie następuje hodowla i ubój trzody chlewnej jest warunkiem prawidłowej hodowli oraz otrzymania zdrowego żywca. Należy zatem regularnie czyścić podłogi kojców z odchodów zwierząt za pomocą strumienia wody.

Jakie wyposażenie budynków inwentarskich utrzymuje czystość?

Kluczowa rbudynki inwentarskieolę w odprowadzeniu nieczystości odgrywają ruszta. Ich ogromną zaletą z pewnością jest możliwość szybkiego przenikania odchodów do kanałów gnojowych przez niewielkie szczeliny w nich wykonane. Stosowanie ruszt jako podłoża zapewnia czystości kojców, a także ogranicza, a nawet wręcza całkowicie zapobiega rozwojowi chorobotwórczych drobnoustrojów i pasożytów, a także zmniejsza poziom wilgotności. Nieskomplikowana budowa systemu podłogowego z rusztowań, umożliwia łatwą dezynfekcję. Producenci oferują nam ruszta betonowe, plastikowe i żeliwne. Potrzebne wyposażenie budynków inwentarskich przeznaczone do zachowania najwyższego stopnia higieny stanowią również systemu odprowadzające gnojownik, składające się z rur znajdujących się pod kanałem szlamowym w podłodze. Nieczystości odprowadzane są nimi do zbiornika na gnojownik. Możliwość wprowadzanie wysokiej automatyzacji obejmuje również system karmienia. Paszociąg podłączony pod silosy paszowe, umożliwia sprawne i szybkie transportowanie pokarmu z magazynu do budynku inwentarskiego i bezpośrednie dostarczenie go do koryt. W celu zapobiegnięciu rozwojowi szkodliwych drobnoustrojów koryta jaka i poidła należy regularnie czyścić. W celu zachowania odpowiednich warunków higieny należy stale kontrolować stan pomieszczeń inwentarskich.

Z pewnością ułatwić nam to mogą drzwi inwentarskie z wstawionym w górnej części oknem, dzięki czemu możemy skontrolować pomieszczenie bez konieczności ciągłego do niego wchodzenia. Warto wziąć takie wygodne rozwiązanie pod uwagę decydując się na modernizację swojej chlewni.