
Podchloryn wapnia to często używany biobójczy środek chemiczny. Wykazuje silne właściwości dezynfekujące a niepoprawnie używany może stanowić nawet zagrożenie dla zdrowia. Z racji na jego moc, niezbędne jest przestrzeganie kilku kluczowych zasad celem uniknięcia wypadków i osiągnięcia porządnego efektu.
Dezynfekcja wapnem chlorowanym to topowe rozwiązanie
Ten silny związek chemiczny, potocznie zwany wapnem chlorowanym to w rzeczywistości organiczna sól kwasu Ca(ClO)2. Występuje jako biały, silnie higroskopijny proszek. Oznacza to, że bardzo łatwo absorbuje wodę oraz wilgoć z otoczenia, wydzielając chlor jako uboczny produkt reakcji. W głównej mierze, dzięki tej właściwości podchloryn wapnia jest tak niebezpieczne, ponieważ chlor jest intensywnie pachnącym gazem, który irytuje błony śluzowe naszego układu oddechowego. Przy dużych stężeniach może prowadzić do obrzęku płuc i dużych problemów z oddychaniem. Jednakże, przy zachowaniu wszystkich wytycznych co do przechowywania i transportu, wapno chlorowane jest doskonałym rozwiązaniem do dezynfekcji. Jego głównym zastosowanie jest odkażanie powierzchni sanitarnych, takich jak np. karetki. Wchodzi skład roztworów używanych do oczyszczania wody pitnej, dzięki swojemu silnemu działaniu przeciwko bakteriom, grzybom oraz glonom. Z powodzeniem może być wykorzystywany także jako środek dezynfekujący do powierzchni technologicznych lub różnego rodzaju narzędzi. Co może być nieco zaskakujące, znajduje również użytek w przemyśle spożywczym i paszowym.
Podchloryn wapnia, to silny związek chemiczny o charakterze utleniającym, który cieszy się doskonałą renomą. Doskonale wywiązuje się z zadań jakie przyniosły mu popularność w różnych gałęziach przemysłu. Należy jednak pamiętać, że przestrzeganie zasad ochrony osobistej podczas użytkowania, transportu oraz przechowywania tego środka to konieczność aby zapobiec obrażeniom, które ten związek może spowodować.