27 lipca 2021 Motoryzacja 0

Coraz większa liczba firm oferuje usługi związane z naprawą sterowników oraz aktywowaniem systemów poduszek powietrznych. Po wypadku w sterowniku poduszek powietrznych pojawia się zapis zdarzenia wypadku, który uniemożliwia wykorzystanie go w samochodzie po raz kolejny. Z tego względu coraz częściej pojawiają się usługi związane z naprawą takich serowników. Jak ona przebiega i kiedy należy się na nią zdecydować?

Bezpieczna i skuteczna naprawa sensorów

skuteczna naprawa sensorów airbagW przypadku naprawy sterowników poduszek powietrznych, wprowadza się do niego dane sprzed wypadku. Jest to metoda bezpieczna, która polega wyłącznie na przeprogramowaniu układu scalonego. Umożliwia to ponowne wykorzystanie tych samych sterowników, bez konieczności kosztownego zakupu nowego modelu. Niezwykle istotna jest skuteczna naprawa sensorów airbag. Naprawa takich sterowników służy wyłącznie celom pokazowym i żaden naprawiany sterownik nie powinien być w sposób ponowny montowany w samochodzie. Początkowo systemy poduszek powietrznych były montowane wyłącznie w samochodach luksusowych. Z czasem, wraz z obniżaniem kosztów produkcji, rozwiązanie to zaczęto stosować w pojazdach klasy średniej, a obecnie także klasy popularnej. Wynika to głównie z faktu, iż bezpieczeństwo staje się coraz istotniejsze, a producenci samochodów konkurencję przenieśli na obszar bezpieczeństwa oraz komfortu kierowcy.

Podstawowe kierunki rozwoju systemów SRS to zapewnianie maksymalnego poziomu bezpieczeństwa osób znajdujących się w pojeździe zarówno w czasie wypadku, jak i w czasie normalnej eksploatacji takiego systemu. Zwiększanie poziomu bezpieczeństwa w czasie wypadku jest realizowane poprzez doskonalenie dotychczas stosowanych systemów. A podstawową funkcją sterownika systemu jest ocena siły uderzenia, a także podjęcie decyzji o detonacji poduszki.