23 listopada 2021 Usługi Usługi i praca 0

Niegdyś praca nad stworzeniem prostej i ciekawej animacji trwała bardzo długo, gdyż wszystko robiło się ręcznie. W czasach, gdy dominują komputery praca ta jest o wiele szybsza, jednak w dalszym ciągu są to tygodnie pracy nad daną sceną. Dlatego warto zainteresować się tym w jaki sposób w tych czasach tworzy się animacje 2D i nie tylko.

Projekty animacji komputerowej

produkcja animacji 2dWraz z postępem technologicznym wiele procesów zostało ułatwionych. Dotyczy też to pracy kreatywnej, a w szczególności w studiach animacji. Obecnie produkcja animacji 2D to całkiem inny proces. Niegdyś trzeba było tygodniami rysować klatkę po klatce, aby móc stworzyć idealnie płynny projekt zaskakujący każdego widza. W czasach obecnych to nieco mniej pracy samych animatorów, chociaż nie można powiedzieć, iż nic nie robią. Przede wszystkim obecnie planuje się podobnie jak kiedyś. Trzeba zebrać pomysły, rozrysować proste szkice i podłożyć pod nie dialogi czy utwory muzyczne, które mają być w trakcie prezentacji animacji. Następnie należy poszukać referencji. Obecnie jest to całkiem inny proces, ponieważ możemy przeszukać różne bazy zdjęć i filmów w poszukiwaniu idealnych referencji, a także możemy sami nagrać siebie, aby mieć to czego oczekujemy. Na każdym etapie należy konsultować się z osobą decyzyjną i wprowadzać poprawki. Dopiero później pracę rozpoczyna animator. Pracuje on najczęściej na gotowym modelu wykonanym przez osobę z innego stanowiska.

Gdy tworzy się animację należy przejść przez kilka etapów, które pozwolą stworzy projekt płynny i niepowtarzalny. Niezależnie od rodzaju animacji planowanie i tworzenie sekwencji ruchów postaci czy przedmiotu jest najważniejszym etapem, bez którego ustalenia nie można przejść do animacji. Tworzenie ich jest ciekawym zajęciem.