
W dzisiejszym artykule postaram się przedstawić rodzaje trzonków stosowanych w używanych obecnie źródłach światła. Aby jednak zacząć, trzeba by się było przyjrzeć wspomnianym źródłom. Najpopularniejszymi są lampy żarowe i o takich będziemy w tym artykule mówić.
Lampy o większej mocy – lampy ogrodowe
Do uzyskania z nich strumienia światła wykorzystuje się drut (najczęściej wolfram), który pod wpływem energii elektrycznej żarzy się, wytwarzające ciepło (nie proponuję sprawdzać) oraz światło. Najczęściej spotykanymi trzonkami lamp żarowych jest trzonek E27 – znajdujący różne zastosowania – poprzez lampy podłogowe, lampy podłogowe nowoczesne, lampki nocne, lampy kloszowe, na kinkietach kończąc. Innym trzonkiem jest trzonek E10 stosowany np. w latarkach. Charakteryzuje on się oczywiście mniejszą mocą, lecz ma większy współczynnik skupiania światła w jednym punkcie. Trzonek E14 – zwany potocznie „małym gwintem” – spotykany jest w żarówkach świecowych lub kulkowych. Największym z trzonków jest trzonek E40 i stosowany jest w lampach o większej mocy. Jak wskazuje producent idealnym zastosowaniem tutaj są np. lampy ogrodowe. Oprócz trzonków z kategorii E, spotykane są również te z przedrostkiem S oraz B. Stosowane są one w specjalistycznych żarówkach i charakteryzują się większa odpornością na przegrzanie oraz dłuższą żywotnością. Oczywiście do najzwyklejszego wykorzystania w zupełności wystarczy znać jedynie Trzonki z kategorii E – są one bowiem wykorzystywane w większości lamp, przeznaczonych do użytku w gospodarstwie domowym.
Więc jeśli zastanawiasz się jakie lampy podłogowe, lampy podłogowe nowoczesne lub lampy ogrodowe wybrać – nie pomożemy. Ale mówił kiedyś ktoś znany i mądry – daj nam lampę, a znajdziemy odpowiadający jej trzonek.