19 grudnia 2017 Medycyna 0

Alkoholizm to poważna choroba często bagatelizowana przez samych chorych oraz otoczenie. Silne uzależnienie od alkoholu ma negatywny wpływ nie na pijącego oraz na wszystkich jego najbliższych. Uzależnienie wpływa na to, że z czasem alkoholik potrzebuje coraz większych dawek używki, aby uzyskać pożądany efekt odurzenia. Dlatego im wcześniej rozpocznie się leczenie tym lepiej.

Jak wygląda terapia leczenia uzależnień?                     

terapia alkoholowaNadużywanie alkoholu wpływa na zdrowie psychiczne i fizyczne człowieka, a przede wszystkim wyklucza go z życia w społeczeństwie.  W całym procesie leczenia najważniejsze są chęci i motywacja osoby uzależnionej. To osoba chora najbardziej musi chcieć wyzdrowieć i wrócić do normalnego życia. Najskuteczniejszą metodą leczenia jest terapia alkoholowa. Terapia pomaga pacjentowi zrozumieć czym jest uzależnienie i jak należy z nim walczyć, tak aby problem nie powrócił w przyszłości. Obejmuje też fizyczną terapie czyli detoksykację całego organizmu uzależnionego, po to, aby leczenie rozpoczęło się w momencie kiedy organizm będzie czysty i wolny od używek. Detoks alkoholowy to stopniowy proces, w którym powoli odzwyczaja się ciało człowieka od trucizny. Nigdy nie należy odstawiać używki z dnia na dzień, ponieważ dla organizmu uzależnionego będzie to zbyt duży wstrząs. Takie działania są bardzo niebezpieczne i zagrażają nawet życiu osoby silnie uzależnionej. 

W całej terapii ważne jest wsparcie rodziny i przyjaciół. Czasami bliscy są jedyną motywacją do tego, aby walczyć o swoje życie i zdrowie. Terapia to proces długotrwały, czasem nawet kilkuletni, na który rodzina i bliscy powinni odpowiednio się przygotować. Należy pamiętać, że alkoholikiem zostaje się na całe życie. Osoba, której udało się pokonać nałóg, do końca życia powinna unikać alkoholu.