11 kwietnia 2018 Dom 0

Taras bez górnej osłony nie jest w stanie do końca pełnić swojej funkcji. Przydatny tylko w ciepłe i słoneczne, ale też nie upalne dni – każe chronić się przed nadmiernym słońcem, deszczem oraz wiatrem do wewnątrz. Podobnie jak użytkownicy, tak i rośliny wystawione na werandę latem poszukują na niej cienia. Kiedy istnieją przeciwwskazania do ustawiania na tarasie słupów wspierających dodatkowy daszek – można zakupić montowaną odgórnie markizę. 

Markiza nad tarasem – korzystna i ładna aranżacja

markizy na taras mazowieckieMarkizy kojarzą się najczęściej z obiektami handlowymi. W pamięci mamy charakterystyczne pasiaste, jaskrawe i kontrastowe ubarwienie, które zwraca uwagę na budynek i oprócz zadaszania oraz ocienienia – pełni jeszcze funkcję reklamowego wabika. Taki stereotyp może szkodzić markizom, ponieważ tak naprawdę wykorzystywane są one w różnych aranżacjach i w wieloraki sposób. Nad tarasami prywatnych domów mieszkalnych, które z wielu względów nie mogą mieć konstrukcji z daszkiem, markizy z powodzeniem zastępują doczepianą pergolę lub rozstawiany pawilon. Rozmiar jest dowolny, mechanizm rozkładania automatyczny. Ponieważ markiza nie powinna bardzo moknąć ani być wystawiana na działanie silnego wiatru (modele mają załączoną informację o wytrzymałości) – można wyposażyć ją w odpowiednie czujniki pogodowe, które uchronią przed zniszczeniem w przypadku naszej nieobecności lub zapomnienia. Dla większego bezpieczeństwa złożone „daszki” przechowywane są w metalowych kasetach. Przed umieszczeniem markizy w kasecie należy jednak pamiętać, by była dobrze osuszania – o ile słońce nie powoduje blaknięcia, o o tyle wilgoć sprzyja powstawaniu szpecącej pleśni. Markizy na taras mazowieckie posiada np. duży wybór producentów – to funkcjonalne rozwiązanie zadaszenia werandy, które ponadto posiada walory dekoracyjne. 

Spośród wielu możliwości ocienienia tarasu – kratki na roślinność, rozstawiane pawilony, parasole – markiza okazuje się być rozwiązaniem tak użytecznym, jak i funkcjonalnym. Choć wymaga dbania o czystość i ochronę przed zerwaniem, to jednak  zapewnia najmniej inwazyjnych montaż, zdalną obsługę, a do tego sprawdza się najlepiej ze wszystkich wymienionych zadaszeń.