
Każdy z pewnością zauważył, że w ciągu ostatnich kilkunastu lat zdecydowanie przybyło różnorodnych firm. Niektóre z nich to jednoosobowe działalności gospodarcze, a pozostałe to różnorodne spółki. Zazwyczaj nie mamy pojęcia o tym, czym one tak naprawdę się różnią. Często nie zastanawiamy się również nad tym, dlaczego dokonują one pewnych przekształceń. Czy każda firma może się zmienić?
Kiedy warto przekształcać spółki?
Bardzo wiele osób decydowało się na rozpoczęcie własnego biznesu i początkowo wydawało się, że wybrana przez nich forma jest niezwykle optymalna. Z biegiem czasu okazywało się jednak, że wcale tak nie jest. Zamykanie firmy może nie być dobrym rozwiązaniem i lepiej sprawdza się przekształcanie spółek Wrocław jest miastem, w którym takich przekształceń dokonało się całkiem sporo. Warto wiedzieć o tym, że podczas przekształcania zmienia się jedynie forma prawna, ale podmiot pozostaje ten sam. Przekształcenie nie wiąże się zatem z likwidacją danej spółki. Nie ma potrzeby aneksowania zawartych wcześniej umów, ponieważ następuje kontynuacja praw i obowiązków wynikających z umów zawartych przed przekształceniem. Nowa spółka może pozostawić wcześniejszą nazwę lub całkowicie ją zmienić. Wtedy w ciągu pierwszego roku musi podawać w nawiasie poprzednią nazwę z dopiskiem dawniej. NIP i REGON nie ulegają żadnym zmianom.
Faktem jest to, że co jakiś czas zmieniają się przepisy, a także warunki ekonomiczne. Firmy, które kiedyś działały jako konkretne spółki, mogą uznać, że dana forma prawna już im nie odpowiada. Aby nie ponosić strat, mogą dokonać przekształcenia w inną, bardziej odpowiadającą im spółkę. Zarząd musi stworzyć plan przekształcenia. Jest on oceniany przez biegłego rewidenta, który składa go do sądu rejestrowego. Ostatnim etapem jest wpis do KRS.