18 maja 2018 Medycyna 0

Szkła kontaktowe można kupić u optyka, w drogeriach, sklepach internetowych, aptekach. Problem polega jednak na tym, że większość początkujących osób nie ma pojęcia, w jaki sposób powinno się wybierać szkła kontaktowe. Wiadomo, że najpierw konieczne jest dokładne zdiagnozowanie wady wzroku, aby w ogóle wiedzieć, jaką moc mają mieć soczewki.

Polimetakrylan metylu używany do produkcji soczewek kontaktowych

soczewki kontaktoweDopiero później można przejść do wyboru poszczególnych materiałów, z jakich soczewki są wykonywane. I tak np. na polskim rynku dostępne są soczewki wykonane z materiałów twardych i miękkich. Jeśli chodzi o twarde szkła kontaktowe, to ciągle korzysta się z nich w celu korygowania niektórych wad. Czasami stosowanie miękkich soczewek kontaktowych u danej osoby jest po prostu niemożliwe, dlatego należy wybrać szkła twarde. Jak sama nazwa wskazuje, są to soczewki kontaktowe wykonane z twardszego materiału, jakim jest dokładnie polimetakrylan metylu. W skrócie materiał ten określany jest jako PMMA. Dużą zaletą twardych soczewek kontaktowych jest to, że dość dobrze przepuszczają one tlen. Nie dochodzi więc tak szybko do przesuszenia oczu czy wystąpienia stanów zapalnych wynikających z podrażnienia. Oczywiście materiał jest twardszy, ale to w żaden sposób nie wpływa na działanie korekcyjne soczewek. Jak już zostało wspomniane, czasem po prostu nie ma możliwości przeprowadzenia korekcji wzroku za pomocą miękkich soczewek kontaktowych.

I właśnie wtedy najlepszym wyborem są soczewki twarde z polimetakrylanu metylu. Ciekawe jest również to, że taki szkła kontaktowe są tańsze od soczewek miękkich np. hydrożelowych. Bez wątpienia w bogatej ofercie sklepów stacjonarnych i internetowych oferujących soczewki, każdy znajdzie coś odpowiedniego do korekcji wady wzroku.