13 czerwca 2018 Budownictwo 0

 

Mniejsze miejscowości gdzie ruch nie jest duży, a drogi utrzymane są w dobrym stanie, a także na mniej uczęszczanych osiedlach i drogach, mieszkańcy często muszą radzić sobie z problemem kierowców, którzy nie stosują się do wyznaczonych ograniczeń prędkości. Piraci powodują w ten sposób i uciążliwy hałas i generują ogromne niebezpieczeństwo dla pieszych.

Wykorzystanie progów zwalniających w poprawie bezpieczeństwa pieszych

skuteczne progi zwalniająceMieszkając w miejscu obok, którego znajduje się odcinek prostej i dobrze utrzymanej drogi możemy być światkiem pojawiania się od czasu do czasu kierowcy, który rozwija prędkość znacznie powyżej dopuszczalnej powodując nieznośny hałas i stwarzając poważne zagrożenie dla pieszych. Na szczęście państwo znalazło częściowe rozwiązanie tego problemu, a mianowicie urzędy stawiają skuteczne progi zwalniające. Wysoka przeszkoda blokująca drogę na całej szerokości wymusza na kierowcach znaczne obniżenie swojej prędkości jazdy. Wjazd na taki próg może drastycznie uszkodzić pędzące auto, więc żaden kierowca nie będzie ryzykował dużymi stratami finansowymi i czasochłonnymi naprawami pojazdu. Rozwiązanie takie wykorzystywane w wybranych do tego miejscach może przynieść ogromną ilość korzyści wynikającą ze znacznej poprawy bezpieczeństwa, a także poprawy komfortu życia okolicznych mieszkańców, którym przeszkadzał hałas przyspieszających samochodów. Rozwiązanie nie jest drogie, a wykorzystanie dobrze widocznego oznaczenia przeszkód zmniejsza możliwość uszkodzenia jakiegoś auta praktycznie do zera.

Dla urzędów zajmujących się budową i konserwacją dróg publicznych bezpieczeństwo powinno być najważniejszym fundamentem swojej polityki. Zagwarantowanie komfortu mieszkańcom oraz bezpieczeństwa kierowcom i pieszym to zadania, z których muszą się bezwzględnie wywiązać.