26 lipca 2017 Wnętrza 0

 

Promieniowanie podczerwone jest nierozerwalnie związane z ciepłem: wszyscy znamy uczucie ciepła na twarzy powstającego pod wpływem promieni słonecznych; Ta sama forma ciepła jest również emitowana przez  nasze własne ciało. Jest to najbardziej podstawowa forma ogrzewania znana człowiekowi.

Sklepy internetowe oferują systemy ogrzewania na podczerwień

ogrzewanie na podczerwień sklep internetowyFale podczerwone przemieszczają się w powietrzu i kiedy dotykają powierzchni jakiegoś ciała, uwalniana jest energia cieplna, niezależnie od temperatury otaczającego je powietrza. Ta energia cieplna pobudza molekuły w obiekcie, z którym się spotyka, wprawiając je w wibracje. Spośród powszechnie znanych substancji woda dobrze absorbuje podczerwień, a ponieważ nasza skóra składa się w 80% wody, jesteśmy idealnie dostosowani do pochłaniania ciepła emitowanego przez ogrzewanie na podczerwień sklep internetowy. Nie jest to nic dziwnego, tym bardziej że promieniowanie podczerwone występujące w przyrodzie oraz promieniowanie emitowane przez ludzkie ciało to ten sam rodzaj podczerwieni. Wszystkie obiekty (w tym ludzie) wchłaniają i emitują podczerwień i czy absorbują lub emitują światło, zależy od różnicy temperatur między obiektami w otoczeniu. Jeśli przedmioty w środowisku są cieplejsze niż ty, przejmujesz ciepło od nich. Jeśli jesteś cieplejszy niż przedmioty znajdujące się w otoczeniu, promieniujesz je i poczujesz zimno. (Ta emisja promieniowania podczerwonego jest dlaczego policja używa kamer na podczerwień).

To dlatego wciąż czujemy się zimno w centralnie ogrzewanych pokojach, które ogrzewają tylko powietrze i nie ogrzewają przedmiotów wewnątrz pomieszczenia. Poczucie ciepła nie ma nic wspólnego z temperaturą powietrza. Chodzi o absorpcję podczerwieni z otoczenia (nagrzewanie się) lub powstrzymanie się od utraty promieniowania (chłodzenia) do „chłodniejszego” na zewnątrz.