20 stycznia 2018 Medycyna 0

Problemy urologiczne dotyczą nie tylko osób dorosłych, ale też dzieci. Dlatego można znaleźć urologów, którzy specjalizują się właśnie w leczeniu schorzeń układu moczowego u dzieci. Urolodzy zajmują się całym układem moczowym, a więc zarówno nerkami jak i moczowodami, pęcherzem moczowym i cewką moczową.

Kamica moczowa, niezstąpienie jąder i spodziectwo

urolog dziecięcy sprawdzony w bydgoszczyWarto wspomnieć o tym, jakie problemy urologiczne najczęściej pojawiają się u dzieci. Na pierwszym miejscu występuje oczywiście kamica moczowa, która także pojawia się często u dorosłych. Przyczyny powstawania tego schorzenia są różne. Różne są także rodzaje kamicy moczowej. Wyróżnia się kamienie szczawianowo-wapniowe, amonowo-magnezowe, cystynowe i inne. Zazwyczaj mają one postać kryształków, piasku, ale mogą też tworzyć duże twory, które powodują ogromny ból. Szczególnie bolesna jest kamica nerkowa. Dlatego urolog dziecięcy sprawdzony w bydgoszczy jest jak najbardziej godny polecenia. Nie tylko kamica moczowa pojawia się u dzieci. Dzieci mogą też cierpieć na moczowody olbrzymie. Jeśli chodzi o chłopców, to czasami nie dochodzi do zstąpienia jąder. Jeśli jądra nie pojawiają się w worku mosznowym, to znajdują się one w jamie brzusznej. Należy wtedy reagować jak najszybciej! Temperatura w jamie brzusznej jest zbyt wysoka dla tkanki jąder. Właśnie dlatego znajdują się one w mosznie, gdzie jest o kilka stopnie Celsjusza chłodniej. Jeśli dojdzie do przegrzania jąder, zaburzone zostaną ich funkcje – przede wszystkim proces spermatogenezy.

Przez to może dojść nawet do bezpłodności. Urolodzy dziecięcy zajmują się też spodziectwem. Jest to choroba, która polega na tym, że cewka moczowa ma ujście w niewłaściwym miejscu na prąciu. Spodziectwo leczy się chirurgicznie – wykonuje się plastykę ujścia cewki moczowej (czasem potrzeba nawet kilku zabiegów).