13 lipca 2022 Usługi 0

Zarówno buk zwyczajny, jak i buk pospolity to dwa najpopularniejsze rodzaje tarcicy bukowej. Obie odmiany mają podobne właściwości, ale różnica polega głównie na ich zastosowaniu i cechach. Warto dowiedzieć się więcej o tych drzewach. Tarcica bukowa ma wiele zalet, w tym trwałość, łatwość rozłupywania i proste usłojenie. Poniżej wymieniono niektóre z najczęstszych zastosowań drewna bukowego. Pierwszym z nich jest jego zastosowanie w obramowaniu mebli.

Tarcica bukowa ma rozliczne zalety

buk tarcicaJednym z najpopularniejszych gatunków drewna w budownictwie jest buk. To drzewo może dorastać do 49 metrów wysokości przy średnicy pnia do 3 metrów. Jego średnia długość życia wynosi od 150 do 200 lat, ale czasami może urosnąć nawet do 300 lat. Jego wygląd jest bardzo zróżnicowany, w zależności od lokalizacji i warunków leśnych. Na ogół tarcica bukowa będzie miała wąski pień i koronę z jasnobrązowego lub czerwonobrązowego drewna.  Buk amerykański jest łatwo dostępny w kraju i charakteryzuje się dużą gęstością i twardością. Jest to tańsza alternatywa dla klonu liściastego. IUCN nie wymienia go w swoich dodatkach, więc nie jest tak zagrożony jak klon liściasty. Ze względu na dużą gęstość, jaką posiada buk tarcica bukowa jest szeroko stosowana w podłogach, skrzyniach, instrumentach muzycznych i innych produktach wykonanych z drewna. Drewno często jest niedoceniane ze względu na jego dość mdły wygląd, ale jego wysoka twardość i dobre właściwości pod względem gięcia sprawiają, że jest to solidny wybór dla stolarzy. Niebieski buk pochodzi ze środkowo-zachodnich i wschodnich Stanów Zjednoczonych i rozciąga się na południe do Teksasu. Ma niewiele problemów z owadami i chorobami. 

Niebieski buk znany jest również jako grab amerykański i mięsień. Jest to małe drzewo o gładkiej, twardej korze. Ten gatunek twardego drewna jest bardzo trwały i jest powszechnie stosowany w budownictwie, podłogach oraz jako uchwyty narzędzi. Ten rodzaj drewna jest zwykle używany do produkcji mebli i podłóg i jest wytrzymały pod ciśnieniem pary.