7 lutego 2018 Produkcja 0

W wielu maszynach stosuje się różnego rodzaju pasu przeznaczone do przeniesienia napędu. Dzięki nim możliwa jest praca wielu niezależnych od siebie części urządzenia. Aby dostosować pracę pasów do konkretnego przeznaczenia, produkuje się różne rodzaje tych wyrobów, które są używane w wielu urządzeniach przemysłowych. Każdy rodzaj ma inne właściwości oraz wytrzymałość.

Charakterystyka różnych pasów napędowych

pasy napędoweJednym z rodzajów pasa napędowego jest pas klinowy. Możemy podzielić ich rodzaje na uzębione lub dwustronne. Typowy pas klinowy składa się z poliamidowej tkaniny wierzchniej oraz wbudowanego tworzywa. Ma właściwości pyłoodporne oraz jest odporny na dużą rozpiętość temperatur. Kolejne często spotykane pasy napędowe to pasy zębate. Dzielimy je na bezkońcowe, dwustronne oraz otwarte. W ich skład wchodzi tkanina poliamidowa, kord z włókna szklanego oraz polichloroprenowe zęby. Charakteryzują się umiarkowaną olejoodpornością oraz niehigroskopijnymi właściwościami. Dla wysokich prędkości obrotowych wielu maszyn został stworzony pas wielorowkowy. Jest przystosowany do przenoszenia dużych przełożeń kinematycznych oraz osiąga wysokie prędkości liniowe, sięgające 60 m/s. Jest bardzo odporny na warunki atmosferyczne i zapewnia długą i bezproblemową eksploatację. Podczas pracy w maszynie, pas wielorowkowy nie generuje nadmiernych drgań i jest przystosowany do długiej eksploatacji.

Oprócz wymienionych pasów napędowych do ważnych rodzajów przemysłowych możemy zaliczyć także wersje wariatorowe oraz płaskie. Pas płaski jest odporny na promieniowanie UV oraz bardzo wytrzymały na zjawisko hydrolizy. Dzięki jego zastosowaniu nie potrzeba wdrażać specjalnych procedur obsługi, ponieważ jest bezsilikonowy. Może być z powodzeniem łączony z termoplastami.