22 czerwca 2021 Zdrowie i Uroda 0

Psychologia to szybko rozwijająca się dziedzina nauki, dzięki której specjaliści różnego rodzaju są w stanie skuteczniej i sprawniej pomagać ludziom w potrzebie. Nie ulega wątpliwości, że psychologowie mają odpowiedzialną pracę pełną wyzwań, w której muszą pamiętać o ścisłym przestrzeganiu zasad etycznych.

Psychologowie dziecięcy maja pełne ręce roboty

psycholog dziecięcyPsychologia to obszerna dziedzina nauki, która obejmuje wiele rozmaitych zagadnień. Nie ulega wątpliwości, że specjaliści tego rodzaju muszą się kształcić nierzadko przez całe swoje życie zawodowe. W tym celu odbywają różnorodne szkolenia, podejmują kursy oraz praktyki. Jedna z dziedzin psychologii jest kliniczna psychologia dziecięca. Warto podkreślić z całą mocą, że nieletnie osoby różnią się znacząco od dorosłych. Przede wszytkim psychika dziecka jest bardziej podatna na wszelakie zranienia, a ponadto też mózg podlega niezwykle intensywnemu rozwojowi. Należy to uwzględnić podczas diagnozowania młodego pacjenta. Psycholog dziecięcy powinien także ściśle współpracować z rodzicami pacjenta. Jest to kluczowy element w procesie terapii. Można śmiało powiedzieć, że specjaliści w dziedzinie terapii dzieci i młodzieży tak naprawdę pracują z całym systemem rodzinnym – rodzicami, dziadkami, często również z rodzeństwem. Psychologowie mają pełnie ręce roboty  z prostego powodu – zaburzenia psychiczne wśród dzieci i młodzieży są coraz bardziej powszechne. Nierzadko zdarzają się przypadki ciężkiej depresji.

Dzieci i młodzież mają coraz większy problem ze zdrowiem psychicznym. Potwierdzają to liczne publikacje. Zaburzenia wieku dziecięcego powinny zawczasu zostać odpowiednio zdiagnozowane. W tym celu rodzice powinni udać się do doświadczonego specjalisty w dziedzinie psychologii dziecięcej.