1 lutego 2020 Medycyna 0

Bezsenność jest stanem, który objawia się ogromnymi trudnościami w zasypianiu, ale również stanowi ogromny dyskomfort podczas utrzymania snu w nocy. Przypadłość ta, wpływa negatywnie na funkcjonowanie całego ludzkiego organizmu, a jej objawy stają się niezwykle uporczywe. Konkretne problemy np. kryzys małżeński czy utrata pracy stają się często bezpośrednią przyczyną bezsenności.

Przykłady leczenia bezsenności 

leczenie bezsennościŻyjemy w czasach, w których wiele chorób cywilizacyjnych ma wpływ na działanie całego naszego organizmu. Mieszkańcy dużych i małych aglomeracji skarżą się na objawy zatrucia smogiem, na stres i depresje. Złe nawyki żywieniowe, przewlekłe choroby czy zaburzenia lękowe powodują paraliżujący stres i dyskomfort. Również wiele wydarzeń z naszego codziennego życia wpływa negatywnie na regulacje snu. Istnieje wiele przyczyn zaburzenia snu, jednak większość z nich ma wpływ na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. Powinnyśmy także zadbać o higienę i komfort snu (czyste i przewietrzone pomieszczenia, odpowiednia temperatura w sypialni etc.). Postarajmy się także, w miarę możliwości o zmniejszenie oddziaływania stresora, który spowodował taki stan rzeczy, postarajmy się, aby wszelkie środki farmakologiczne zostały użyte dopiero w ostateczności, zadbajmy o to, aby zmienić nawyki i przyczyny prowadzące do bezsenności, aniżeli stosować leki nasenne. Aby poprawić komfort snu i leczyć jego zaburzenia, możemy również spróbować technik, które wyciszają organizm w porze wieczornej, również praktyka jogi i medytacji może okazać się pomocna. Pamiętajmy o tym, aby leczenie bezsenności nie obciążyło organizmu przed snem – nie należy spożywać późnych i nocnych posiłków, a kolacja powinna być lekkostrawna. Warto zacząć celebrować dobre nawyki (picie ziół, naparów, herbat etc.), które wspomogą komfort snu. Jeżeli, „domowe sposoby” okażą się niewystarczające, powinnyśmy nasze dolegliwości skonsultować ze specjalistą.

Każda dolegliwość, która ma wpływ na zdrowe funkcjonowanie naszego organizmu, jest niewątpliwie uciążliwa i prowadzi do innych, czasem gorszych zaburzeń somatycznych. Leczenie bezsenności należy zacząć od rozpoznania wszystkich kryteriów, które spowodowały taki stan rzeczy. Nie należy lekceważyć bezsenności, a praktyka odpowiedniej higieny snu może skutecznie łagodzić objawy regulacji snu.