21 kwietnia 2018 Budownictwo 0

Coraz więcej właścicieli budynków mieszkalnych decyduje się na montaż przydomowych oczyszczalni ścieków. Rzeczywiście jest to rozwiązanie ekologiczne, z którego warto korzystać. Jeśli tylko zależy nam na trosce o środowisko naturalne, posiadanie takiej oczyszczalni na posesji jest dobrym pomysłem.

Przepompownie do ścieków szarych i czarnych

przepompownia ścieków sanitarnychW praktyce jednak dość często zdarza się tak, że napływająca woda brudna nie może zostać odprowadzona na zewnątrz budynku. Wynika to najczęściej z faktu, że kanał ściekowy położony jest wyżej. W takiej sytuacji konieczne jest zastosowanie specjalnej przepompowni ścieków, która umożliwi ich odprowadzenie na zewnątrz budynku. Dzięki przepompowni woda brudna pompowana jest przez przewodu tłoczne do kanału ściekowego. Oczywiście urządzenie spełniać musi wszystkie normy krajowe i europejskie. Taka przepompownia ścieków sanitarnych może być przeznaczona do pompowania ścieków bez fekaliów, czyli do tzw. ścieków szarych, ale również do pompowania ścieków czarnych czyli tych zawierających fekalia. Pod pojęciem ścieków szarych znajdują się wszystkie te nieczystości, które pochodzą z pralek, pryszniców, wanny. Ścieki te nie zawierają w swoim składzie elementów stałych, więc do ich pompowania używa się nieco innej przepompowni. Jest to specjalne urządzenie do pompowania brudnej wody. Takie urządzenia można kupić w sklepach stacjonarnych i internetowych.

Jeśli chodzi o ścieki czarne, to tutaj konieczne jest zastosowanie przepompowni, która umożliwi odprowadzenie wody z toalet czy pisuarów. Ogólnie rzecz biorąc przepompownie można instalować zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz budynków. Na pewno jest to rozwiązanie, które znacznie ułatwi odprowadzanie ścieków np. do przydomowej oczyszczalni czy po prostu do szamba znajdującego się na posesji.