26 czerwca 2018 Produkcja 0

 

Kilka lat użytkowałem stary komputer zanim nadeszła pora na wymianę sprzętu. Wiadomo, z czasem części się zużywają, a że byłem zwolennikiem overclockingu i wyciągania maksymalnych możliwości maszyny, u mnie zużywały się znacznie szybciej niż przy standardowym użytkowaniu. Przyszła więc pora, gdy zużyty sprzęt musiał iść do wymiany.

Nowoczesne okablowanie do komputera

riser pciPo wielu latach użytkowania, do wymiany musiała na dobrą sprawę iść cała maszyna, bo nawet jedna przestarzała część mogła znacznie obniżać osiągi całej reszty, lub być całkowicie niekompatybilna. Mając już niejakie doświadczenie z podzespołami, skupiłem się też na zakupie porządnego okablowania. Taśmy i kable dodawane fabrycznie do podzespołów nie były wcale złe, i do normalnego użytkowania były idealne, aczkolwiek przy działaniu na pełnych obrotach potrzebne były lepsze przewody. Sklep komputerowy w którym się zwykle zaopatrywałem był autoryzowanym dystrybutorem firmy riser pci, produkującej okablowanie komputerowe wysokiej wydajności. Wielu kolegów komputerowców miało o tej firmie pochlebne opinie, przede wszystkim wskazywali na dużą wydajność taśm, które nie miały w zwyczaju zwalniać czy „zatykać się” przy większym przesyle danych, a także nie były podatne na spowolnienia spowodowane zgięciem przewodu. Taśmy zasilające od tego producenta często miały zamontowany bezpiecznik, w wypadku przepięcia lub nagłego wzrostu napięcia, i skutecznie chroniły komputer nawet podczas intensywnej i długiej pracy.

Maszyna połączona takim okablowaniem działała szybko, nawet na najwyższych obrotach, a spowolnienia spowodowane sprzętem nieprzystosowanym do takich obciążeń nie miały miejsca. Mogłem więc spokojnie podkręcać komputer do górnych limitów bez obawy o sprawne działanie.