15 lipca 2021 Handel 0

Ustawa o podatku od towarów i usług mówi o obowiązku rejestrowania sprzedaży przez określone firmy z branży handlowej i usługowej. Jest w niej także mowa o wykluczeniach z tej powinnnosci, choć jest ich niewiele.

Jakie są modele kas fiskalnych?

kasa fiskalna dla fryzjeraNa rynku działa nawet kilka milionów firm o różnej wielkości, które działają w branży handlowej i usługowej. Zdecydowana większość z nich musi rozliczać sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej, ale jest kilka rodzajów działalności, które są zwolnione z tego obowiązku. Mowa tu o firmach, które prowadzą wyłącznie działalność internetową i nie przyjmują gotówki jako formy zapłaty oraz tych, których roczne dochody nie przekraczają kwoty dwudziestu tysięcy złotych. Przepisy mówią także o nowym obowiązku jakim jest wymiana kasy na model online i dotyczy on kilku rodzajów firm. Kasa fiskalna dla fryzjera, warsztatu samochodowego, gabinetu kosmetycznego czy kancelarii adwokackiej musi być online. Są to modele dostępne na rynku od kilku lat i dotyczą tylko określonych działalności. Ich główna cecha odróżniająca je od klasycznych kas fiskalnych dotyczy wbudowanego modułu do zdalnego i automatycznego łączenia się z Centralnym Repozytorium Kas w celu przesyłania dobowych raportów fiskalnych. Obostrzenie to pojawiło się dopiero kilka lat temu, ale co roku do listy firm zobowiązanych do posiadania takiej kasy jest dopisywanych kilka kolejnych. Fryzjerzy najczęściej stawiają na kompaktowe kasy fiskalne, które mogą być w wersji stacjonarnej lub mobilnej.

Obsługa kasy fiskalnej wcale trudna nie jest, tym bardziej że każdy jej właściciel może liczyć na fachową pomoc w przypadku problemów techniczny w ramach usług serwisowych. Cena kasy online dla fryzjera jest identyczna jak pozostałe dostępne na rynku modele.