2 lutego 2022 Medycyna 0

Żyjemy w ciągłym pośpiechu, pod presją i mamy na głowie więcej obowiązków niż możemy unieść. To sprawia, że nie każdy sobie radzi z codziennym życiem i sięga po różnego rodzaju używki. Zaczyna się od okazjonalnego ich stosowania, a potem zatraca się bez reszty.

Dla kogo są prowadzone terapie uzależnień?

terapia uzależnień na NFZNie można generalizować, że każdy, kto sięgnie po wódkę na imprezie, będzie alkoholikiem, gdyż na to się składa wiele czynników. Jedni mają ku temu predyspozycje, wychowali się w patologicznym domu lub po prostu lubią daną używkę. Bez względu jaki jej powód sięgania po nie, każdy może się uzależnić, ale też każdy może powiedzieć  – stop. Na terapie dla osób uzależnionych co roku jest kierowanych setki narkomanów, alkoholików, lekomanów, seksoholików czy hazardzistów. Do każdego trzeba podejść indywidualnie, ale schemat leczenia jest zawsze ten sam. Terapia uzależnień na NFZ jest prowadzona w wybranych ośrodkach zlokalizowanych w całym kraju. Przeważnie łączą one pacjentów z różnymi uzależnieniami, gdyż zajęcia są prowadzone w grupach obejmujących konkretne uzależnienie. W czasie terapii, pacjenci mogą liczyć na fachową pomoc lekarzy, psychologów i pielęgniarek, dzięki czemu czują się zaopiekowani. Czas trwania terapii uzależnień zależy od rodzaju uzależnienia, podejścia pacjenta i także modelu prowadzonego leczenia. Trzeba zaznaczyć, że leczenie uzależnienia może być prowadzone w ośrodku zamkniętym lub otwartym, do którego pacjenci samodzielnie przyjeżdżają każdego dnia.

Jeżeli chodzi o skuteczność terapii uzależnień, to jest ona bardzo różna, gdyż składa się na to wiele czynników. Na pewno najważniejsze jest podejście pacjenta i jego motywacja do pokonania nałogu. Niektórzy raz odbywają terapię i są wolni do końca życia, a inni wracają na nią co kilka miesięcy.