
Procesy zachodzące w przemyśle często wymagają elastyczności. Nierzadko bowiem zachodzą sytuację, w których dana linia technologiczna musi zostać dostosowana do nowych wymagań czy umiejscowiona w nowym miejscu. W związku z tym każda maszyna oraz linia produkcyjna musi być zaprojektowana w taki sposób żeby możliwy był jej demontaż oraz przewóz w nowe miejsce docelowe.
Zakłady przemysłowe i charakterystyka ich funkcjonowania
Tego typu czynności realizowane są przez firmy, które oferują usługę taką jak relokacja maszyn przemysłowych. Proces przewozu jest wykonywany kompleksowo i obejmuje między innymi: planowanie, demontaż, zabezpieczenie, spedycję, montaż, wykonanie pomiarów, odbiory urzędowe, uruchomienie i przekazanie do użytkowanie. Jak widać relokacja maszyn przemysłowych jest zadaniem dosyć skomplikowanym. Właśnie dlatego proces ten powinien być zlecony firmie zewnętrznej, która specjalizuje się w takich usługach. Dzięki temu zleceniodawca ma pewność, że każda czynność zostanie zrealizowana z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa. Często bowiem maszyny, które znajdują się na hali technologicznej są warte setki tysięcy a nawet miliony. Właśnie dlatego przed przystąpieniem do wykonywania czynności przez firmę wykonawczą podpisywana jest umowa, która określa odpowiedzialność zarówno jednej jak i drugiej strony.
Dzięki temu cała operacja jest chroniona prawnie i w prosty sposób można zweryfikować poprawność jej wykonania. Po akceptacji umowy tworzony jest harmonogram prac, który określa terminy wykonania kolejnych etapów. W ten sposób zleceniodawca może przygotować się do planowych prac oraz ustalić produkcję w taki sposób żeby maszyny były dostępne do relokacji w odpowiednim terminie. Każdy dzień przestoju powoduje bowiem duże straty finansowe na które właściciel interesu nie może sobie pozwolić.