29 kwietnia 2016 Technologie 0
przekładnik prądowy

W technikach, gdzie są profile elektryczne jest wiele pracowni elektrycznych. Pracownie te mają to do siebie, że jest tam wiele stanowisk, które podłączone są do prądu.

Przekładnik prądowy na wyposażeniu szkoły

przekładnik prądowyJednak uczniowie, szczególnie pierwszych klas technikum często nie wiedzą jak zachowywać się i jak obchodzić się z prądem elektrycznym, dlatego też jak powinna być wyposażona taka pracowania? Najważniejsze, co zawsze jest mówione niemal na początku to przycisk bezpieczeństwa, bądź też gdzie znajdują się wyłączniki kompaktowe. Tak żeby w ćwiczeniu, gdzie badamy wyłącznik krańcowy, można było skupić się na tym, jak on działa a nie na tym, że w razie porażenia nie wiadomo co mamy zrobić. Tak samo, gdy obliczamy wartość przeliczeniową jaką ma przekładnik prądowy, chociaż to działa niemal tak samo jak amperomierz lub woltomierz tylko z innym zakresem pomiarowym. Pracownia elektryczna powinna zachęcać młodych do nauki elektryki i elektroniki, a nie zniechęcać lub odstraszać wręcz porażeniem prądem elektrycznym. Znam wiele osób, które dzisiaj się boją dotykać kontaktów itp. ponieważ gdzieś dotknęły ii? I zostały porażone. Najbardziej boją się osoby, które zostały „złapane” przez prąd, nie mogły puścić, ponieważ doszło już do skurczu mięśni. Gdyby ktoś nie zareagował, to może dojść do tragedii, ponieważ nie da się samemu oderwać od prądu.

Dlatego doświadczeni pracownicy wiedzą, żeby sprawdzać potencjalne źródło prądu albo miernikiem, albo „neonówką” albo zewnętrzną stroną dłoni, ponieważ wtedy nie zaciśniemy dłoni na przewodzie. Dodatkowo potrzebna jest odpowiednia izolacja, żeby nie było przejścia prądu.

Więcej na ten temat można znaleźć na stronie http://kontratech.com/84-przekladniki-pradowe