5 sierpnia 2018 Produkcja 0

 

Jako specjalista od pomp dozujących często jestem zapraszany do różnych fabryk i przedsiębiorstw, by służyć swoją ekspercką radą i określić, jaka pompa jest idealna dla ich biznesu. Opowiem teraz o jednym z łatwiejszych, acz ciekawszych zleceń jakie dostałem w trakcie swojego długoletniego stażu.

Niewrażliwe na obciążenia pompy tłokowe

wydajne pompy dozujące tłokoweZostałem zaproszony do fabryki produkującej klej, gdzie miałem służyć swoją poradą. Właściciel nie bardzo wiedział, jakiej pompy należy użyć do transportu kleju oraz składników, gdyż jak wiadomo klej jest zarówno gęstą, jak i lepką emulsją. Bez mrugnięcia okiem wskazałem na pompę dozującą tłokową. Była to pompa, która za nim miała sobie obciążenia takie jak poruszanie gęstą emulsją. Wydajne pompy dozujące tłokowe zbudowane są z dwóch zaworów i tłoka – kiedy tłok porusza się do przodu, zawór tłoczący jest otwarty, a ssawny zamknięty. Potem role się odwracają – ssawny się otwiera, a zawór tłoczący zamyka. Dzięki takiej budowie emulsja jest pobierana do środka pompy, a potem popychana ruchem „pełzającym”, jak to nazywamy w biznesie. Oczywiście klej nie jest zwykłą substancją, dlatego trzeba dobrać odpowiedni materiał, z którego pompa jest wykonana. Teflon jest najlepszy do transportu gorącego kleju, właśnie dlatego został on przeze mnie wybrany. Oczywiście budowa też musiała zostać odpowiednio dobrana, by klej i jego lepkie składniki mogły być bez trudu transportowane. Jednak to już nie był ogromny problem – wystarczyło dobrać odpowiednie specyfikacje firmie, która zajmie się produkcją potrzebnych pomp.

Właściciel fabryki zamówił, a potem zamontował polecone przeze mnie pompy. Po sprawdzeniu uznał, że pieniądze, które mi przekazał nie poszły w błoto – pompy tłokowe działały idealnie, a produkcja szła gładko. Na pożegnanie otrzymałem podziękowanie i dodatkową obietnice polecenia znajomym w przyszłości.