10 października 2018 Zwierzęta 0

 

Te małe gryzonie są bardzo lubiane przez dzieci, dlatego rodzice, którzy nie chcą mieć kota, lub psa w domu, decydują się na to małe stworzonko. Świnka morska jest tanim w utrzymaniu i wyżywieniu zwierzątkiem, gdyż jej dieta musi być bogata w warzywa, przeróżne ziarna i trawy.

Co zawierają karmy dla świnek morskich?

karma dla świnki morskiejŚwinka morska powinna być odżywiana tak samo jak królik, czy chomik. Są to małe, roślinożerne zwierzątka, które powinny każdego dnia spożywać odpowiednią ilość warzyw, nasion i zielonych części roślin takich jak nać marchewki, czy liście mleczy. Karma dla świnki morskiej zawiera mieszankę kukurydzy, pszenicy, pestek słonecznika, czy otrębów. Ponieważ te małe gryzonie, lubią z karmy wyjadać tylko to, co im smakuje, to sucha karma jest w taki sposób mielona, aby w każdym kawałeczku, były wszystkie niezbędne składniki. Świnki muszą regularnie ścierać swoje zęby o twarde gryzaki, albo podczas jedzenia twardych kawałków karmy. Dieta małego zwierzątka musi być bogata w zielone warzywa liściaste, lub trawy, ponieważ ich organizm nie potrafi samodzielnie wytworzyć witaminy C, dlatego trzeba ją systematycznie dostarczać z pożywieniem. Karma zawiera dużą dawkę surowego białka i włókien, które są łatwo przyswajalne przez układ trawienny świnek morskich. Dodatkowo jest ona wzbogacona witaminami A, D i E, które wpływają na wygląd futerka, oraz stan oczu. Lekarze weterynarii zalecają, aby podawać zwierzęciu dziennie około czterdziestu gramów suchej karmy na każdy kilogram masy ciała.

Dietę tego małego gryzonia możemy urozmaicić świeżymi marchewkami, które dostarczają mu naturalną witaminę A, oraz ułatwiają ścieranie zębów. Poza karmą, świnka powinna mieć stały dostęp do świeżej wody i raz na czas pachnące sianko, które uwielbia.