5 grudnia 2017 Budownictwo 0

Coraz częściej stosuje się różne materiały, które mają zastąpić szkło. Wiadomo, że szyby można z łatwością stłuc (jeśli nie są w żaden sposób zabezpieczone). Właśnie dlatego stworzono materiał, który także jest przepuszczalny dla światła, ale nie da się go tak łatwo zniszczyć.

Poliwęglan stosowany do budowy świetlików i szklarni

poliwęglan komorowy 16mmMowa o płytach poliwęglanowych. Płyty z poliwęglanu można podzielić na dwie kategorie. Pierwsza z nich to płyty poliwęglanowe lite. Druga to płyty z poliwęglanu komorowego. Jak sama nazwa wskazuje, w tych drugich występują specjalne komory – im więcej komór, tym cena takich płyt jest wyższa. Ciekawe jest to, że takie płyty są dość elastyczne, dlatego można stosować je nawet w konstrukcjach łukowych. Warto wspomnieć o wytrzymałości płyt poliwęglanowych. Otóż porównywana jest ona do wytrzymałości aluminium! Są to więc płyty solidne, które na pewno nie będą pękać pod niewielkim naciskiem, a dodatkowo są odporne na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Taki poliwęglan komorowy 16mm może mieć różne wymiary i kształty. Każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie w sklepach internetowych i stacjonarnych. Oznacza to, że płyt nie trzeba poddawać dalszej obróbce. Po prostu kupuje się płyty o konkretnym wymiarze. Ważna jest też grubość płyt poliwęglanowych. Może ona wynosić od kilku do nawet kilkudziesięciu milimetrów. Płyty z poliwęglanu nie sprawiają żadnego problemu, jeśli chodzi o ich czyszczenie.

Zaletą tych płyt jest też to, że przepuszczają światło słoneczne w nawet 80%. Dlatego płyty poliwęglanowe bardzo często stosowane są do budowy świetlików dachowych. Ostatnio płyty stały się popularne także w branży ogrodniczej. Zamiast szklarni z szyb czy folii budowane są szklarnie z płyt poliwęglanowych, które sprawdzają się w tej roli znakomicie.