18 stycznia 2022 Budownictwo 0

Płytki cięte z cegły porozbiórkowej są bardzo poszukiwane przez potencjalnych nabywców, zwłaszcza przez osoby które są w trakcie wykańczania domu. Płytki z cegieł są bowiem bardzo estetyczną, ale i oryginalną ozdobą, i po umieszczeniu w widocznym miejscu w pomieszczeniu natychmiast rzucają się w oczy.

Najbardziej estetyczna płytka licowa z cegły

cegła licoZwykłe płytki z cegieł są popularne, aczkolwiek największym zainteresowaniem cieszą się płytki licowe. Takie płytki cięte są zawsze z wierzchu cegły, a więc mają taką samą fakturę, wygląd i wszystkie uszczerbki oraz uszkodzenia jakie posiadała sama cegła. Ich wygląd sprawia iż po ułożeniu na ścianie wyglądają niczym normalna cegła Lico natomiast musi mieć naturalne uszkodzenia, powstające z biegiem czasu, by móc być uznawanym za najbardziej wartościowe dla entuzjastów ozdób tego rodzaju. Płytki licowe sprzedawane są zazwyczaj w stanie całkowicie surowym, bez żadnego zabezpieczenia, malowania czy impregnacji. Większość nabywców nie zabezpiecza bowiem płytek żadnymi preparatami, a zamiast tego kładzie je na ścianach w naturalnym stanie, z rzadka malując je tylko matowym, całkowicie przezroczystym lakierem do ochrony delikatnej ceramiki. W sprzedaży można dostać same płytki cięte z cegieł, ale również i fragmenty ścian, mające jeszcze resztki fugi, zaprawy murarskiej, czy materiału użytego jako spoiwo.

Takie fragmenty sprzedawane są zazwyczaj jako samodzielne ozdoby, choć zdarza się iż uzdolnieni nabywcy budują wokół nich znacznie większe, bardziej estetyczne ozdoby, również wykonywane z płytek licowych, ciętych z cegieł porozbiórkowych. Licowe płytki są co prawda droższe od standardowych płytek z wnętrza cegły, aczkolwiek nie są wycenione nierozsądnie, dlatego pozostają ciągle atrakcyjną ozdobą.