18 lipca 2019 Przemysł i produkcja 0

Wykonywanie instalacji elektrycznych jest związane z koniecznością rozprowadzania wielu przewodów. Są one następnie łączone z elementami docelowymi takimi jak gniazdka elektryczne czy odbiorniki prądu. Przy niektórych rozwiązaniach dotyczących szczególnie obszaru teletechniki, gdzie przy pomocy przewodów jest realizowane nie tylko zasilanie lecz również przesył danych konieczne jest zastosowanie asortymentu, który umożliwi łatwą identyfikację danego przewodu.

Opaska umożliwia segregację przewodów

Opaski kabloweW tym celu stosuje się specjalistyczne rozwiązania, które umożliwiają znakowanie przewodów a także ich organizację. W celu znakowania stosowane są specjalne etykiety, które przyczepia się do kabli oraz nadruki na izolacji. Opaski kablowe służą natomiast do organizacji przewodów. Umożliwiają one zgrupowanie przewodów o tym samym przeznaczeniu. Oprócz tego możliwe jest doczepienie ich do elementów konstrukcyjnych dzięki czemu przewody nie wiszą w powietrzu. Są one wykonywane z tworzyw sztucznych, które posiadają właściwości izolacyjne. W ten sposób użytkownik nie jest zagrożony porażeniem prądem elektrycznym nawet w przypadku uszkodzenia izolacji kabla. Warto dodać, że są one wykonywane w różnych wariantach. Różnią się przede wszystkim długością, średnicą oraz kolorem. Ta ostatnia cecha pozwala dodatkowo zidentyfikować kable po kolorze opasek.

W niektórych instalacjach bowiem wykorzystywana jest ta cecha właśnie do określenia, które przewody posiadają jaką funkcję. I tak niektóre z nich mogą służyć właśnie do zasilania, inne natomiast do przesyłu danych. Ich rozróżnienie następuje w skutek innego koloru izolacji przewodu, innego opisu na izolacji oraz właśnie innego koloru opasek, które zapewniają organizację kabli. Warto dodać, że taki asortyment jest bez problemu dostępny we wszystkich sklepach elektrycznych.