12 lipca 2020 Wyposażenie otoczenia domu 0

Wędzone potrawy własnej produkcji to niesamowita frajda zarówno podczas samego procesu przygotowania, jak i podczas konsumowania. Wędzone sery, ryby i mięsa to wspaniały przysmak na naszych stołach, doskonały na przyjęcia z przyjaciółmi. Nie bez znaczenia są także zalety prozdrowotne. Własne wyroby to świadomość tego, co mamy na talerzu.

Rodzaje wędzarni ogrodowych

wędzarnia ogrodowa elektrycznaWędliny, kiełbasy i sery z własnej wędzarni mają nie tylko walor smakowy, ale także możliwość pełnej kontroli spożywanego jedzenia. Wiedząc, co znajduje się w uwędzonej przez siebie wędlinie z łatwością unikniemy niezdrowych konserwantów, oraz innych polepszaczy niewiadomego pochodzenia. Dodatkowo wędzarnia ogrodowa może stać się ciekawym elementem krajobrazu naszego przydomowego ogródka. Do czynienia mamy z czterema podstawowymi rodzajami wędzarni, pod kątem materiału, z jakiego są wykonane. Prawdopodobnie najwygodniejsza w użytku jest wędzarnia ogrodowa elektryczna. Posiada ona grzałkę i termostat do kontroli temperatury, dzięki czemu można ją utrzymywać na stałym poziomie, co znacznie ułatwia pracę, szczególnie na początek przygody z wędzeniem. Wędzarnia ogrodowa elektryczna posiada jeden najważniejszy parametr, który należy brać pod uwagę podczas zakupu, mianowicie moc grzałki, a także powiązaną z tym pojemność komory wędzarniczej. Parametry te decydują o tym, ile produktów możemy uwędzić w tym samym czasie. Kolejne to wędzarnie murowane, z kamienia, cegły lub betonu. Pamiętajmy jednak, że taka konstrukcja, ze względu na swój ciężar, musi stać na fundamencie. W ofercie mamy także wędzarnie z blachy, a także te najbardziej pożądane ze względów estetycznych – drewniane.

W zależności od wybranego modelu, grunt pod wędzarnię musi być odpowiednio przygotowany. W każdym przypadku musi to być powierzchnia wyrównana i utwardzona. W  przypadku lekkich konstrukcji wystarczy na grunt wysypać żwir. Jednak ciężkie murowane konstrukcje wymagają podłoża np. z kostki brukowej, często włącznie z wylanym fundamentem.