
W okresie zimowym, systemy grzewcze pracują na pełnych obrotach, żeby zapewnić ciepło w naszych domach. W tym najintensywniejszym okresie warto zadbać o stan naszych pieców, aby służyły nam jak najefektywniej oraz żeby zapobiec występowaniu awarii.
Płyn usunie korozję i inne zanieczyszczenia
W instalacjach grzewczych centralnego ogrzewania najczęściej można zaobserwować zalegający szlam. Jest on w kolorze czarnym, a jeśli doszło do korozji wewnątrz instalacji, będzie pokryty brązowo – czerwonymi plamami. Jest on gęsty i ciągnący się, przez co trudno go usunąć. Szlam tworzy zagrożenie dla naszej instalacji grzewczej, poprzez zmniejszanie przepływu wody oraz przyspieszanie procesu korozji. Innym czynnikiem, wpływającym na ograniczenie przepływu wody i straty cieplne, jest osad mineralny, tak zwany kamień kotłowy. Jednym z najłatwiejszych sposobów, na pozbycie się zanieczyszczeń, zalegających w instalacjach grzewczych, jest zastosowanie specjalnych płynów. Płyny do instalacji C.O. i pomp ciepła pozwalają na usunięcie wszelkich osadów i zanieczyszczeń oraz hamują rozwój rdzy, która najbardziej szkodzi instalacjom grzewczym. Nowe instalacje grzewcze, również należy poddać czyszczeniu, przed pierwszym użyciem, ponieważ podczas montażu, do środka mogły dostać się zanieczyszczenia, takie jak tynk czy piasek. Niektóre elementy instalacji mogą być pokryte olejami technicznymi, wykorzystywanymi w procesie produkcji. W instalacjach z metalowymi rurami, mogą znajdować się pozostałości opiłków, które krążąc w rurach powodują rozwój korozji galwanicznej.
W celu zastosowania płynów czyszczących w instalacji grzewczej, należy spuścić całą wodę i napełnić ją nową. Do czystej wody nalewamy płyn przez naczynie zbiorcze, lub dołączonym do płynu dozownikiem. Wodę po czyszczeniu należy odlać do kanału ściekowego.