16 marca 2017 Budownictwo 0

Odwiedzając naszych znajomych po raz pierwszy w ich dopiero co wybudowanym nowym domu naszą ciekawość wzbudza przede wszystkim pytanie – jak też urządzili oni wnętrze domu. Oczywiście zwracamy uwagę na to jak dom prezentuje się na zewnątrz. Ale środek jest dla nas zazwyczaj najważniejszy. Natomiast elementami, które często pomijamy są brama i ogrodzenie. Jest to nawet naturalne gdyż podjeżdżając pod posesję najbardziej rzuca nam się w oczy bryła domu.

Jaką wybrać bramę

brama wjazdowaWarto jednak zwrócić uwagę na pierwszy element  mijany przez nas gdy wjeżdżamy na posesję, którym jest brama wjazdowa. Niby zwyczajna rzecz a jednak większość z nas stara się by komponowała się ładnie z ogrodzeniem i elewacją naszego domu. Dziwnie bowiem wyglądałaby na przykład żółta kuta z metalu brama wkomponowana w zielone bądź nawet brązowe drewniane ogrodzenie. Czyli ważny jest nie tylko kolor ale i faktura i materiał z jakiego zrobione są oba elementy. Istotny jest też rodzaj bramy. Na przykład nowoczesna elektroniczna brama gryzłaby się przecież z rustykalnym wykończeniem zewnętrznym domu. I odwrotnie stylizowane na dwudziesty pierwszy wiek „kosmiczne” wykończenie domu z drewnianą dwuskrzydłową staroświecką bramą bardziej pasującą do średniowiecznego zamku niż nowoczesnego domu. Oczywistą sprawą jest to aby zainstalowana na posesji brama była funkcjonalna co sprowadza się w gruncie rzeczy do tego aby była łatwa w obsłudze i tania w konserwacji.

Mniej istotną sprawą jest rodzaj wykorzystanego urządzenia. Czy będzie to brama skrzydłowa, uchylna czy przesuwna. Tutaj odgrywa już rolę ilość miejsca na działce. Usytuowanie domu względem ogrodzenia czyli faktycznie bliskość wjazdu garażu od ulicy. Ma tu także znaczenie szerokość ulicy przed naszym domem bo będzie to wpływało decydująco na sposób naszego manewrowania podczas wjeżdżania na posesję.