16 października 2020 Transport 0

Podatnicy, którzy odpowiedzialni są za eksport towarów poza Unię Europejską zobowiązani są przed wszystkim do dokonania odprawy celnej. Polega ona na skontrolowaniu potrzebnych dokumentów oraz głównie wiezionych towarów. Jest to ważny proces, który ma na celu skontrolować najważniejsze rzeczy.

Na czym polega odprawa celna?

procedury celne w eksporcieKażdy towar wywożony z kraju musi być odpowiednio sprawdzony. Procedury celne w eksporcie zawsze polegają na tym samym i są nieodłącznym elementem całego procesu transportu. Odprawa eksportowa towaru następuje głównie w formie pisemnej albo w formie elektronicznej, wszystko zależy od konkretnych ustaleń. Efektem takiej odprawy jest urzędowe potwierdzenie wywozu konkretnego towaru. Takie kwestie zawsze muszą być na piśmie, aby wszystko poszło zgodnie z planem. Dodatkowo, dokument ten niezbędny jest do zastosowania stawki 0% VAT na sprzedawane produkty. Najważniejsze są dokumenty, które potrzebne są do zgłoszenia celnego przy eksporcie towarów. Jest szereg innych ważnych papierków, które trzeba do tego dołączyć, aby cały proces ostatecznie był udany. Przed dokonaniem odprawy konieczne jest dokonanie zgłoszenia towarów w konkretnym systemie, który umożliwia wymianę zgłoszenia wywozowego i wymianę informacji w formie elektronicznej między urzędami celnymi na terenie całej Unii Europejskiej. Dzięki temu można mieć pewność, że wszystko zostało zrobione legalnie i bez problemu będzie można przetransportować się ze swoimi produktami do innego kraju.

Kwestie związane z dokumentacją są ważnym elementem eksportu. Bez tego ciężko jest prawnie funkcjonować poza granicami kraju ze swoimi produktami. Dlatego warto przyłożyć się do tych papierków, dzięki którym wszystko stanie się zgodne z ustalonymi wyżej przepisami.