20 kwietnia 2018 Usługi 0

Drewno jest surowcem o wszechstronnym zastosowaniu. Dzięki swoim właściwościom, łatwo poddaje się obróbce i można mu nadać różne kształty. W zależności od efektu, który zamierza się uzyskać, dobierana jest metoda obróbki drewna. Najczęściej stosowaną metodą, jest frezowanie.

Na czym polega frezowanie?

frezowanie drewnaFrezowanie odbywa się za pomocą maszyny zwanej frezarką. Frezowanie drewna polega na nadawaniu mu zadanego kształtu za pomocą ruchomych ostrzy, które wykonują ruchy obrotowe i posuwowe. Obrabiany przedmiot pozostaje nieruchomy, ewentualnie jest przesuwany. Frezarka do drewna wykazuje się dużą wszechstronnością. W zależności od sposobu rozmieszczenia ostrzy, można obrabiany przedmiot frezować walcowo lub kształtowo, współbieżnie lub przeciwbieżnie. Frezarkę wyposażamy w odpowiednie ostrza, w zależności od efektu, jaki zamierzamy uzyskać. Czy ma to być nadanie odpowiedniego kształtu, czy też wykonanie płaskorzeźby lub innego zdobienia. Najczęściej stosowane są frezarki górnowrzecionowe, a ta metoda obróbki drewna jest wykorzystywana do produkcji mebli. W meblarstwie frezowanie daje ogromne pole do popisu, gdyż nie tylko nadaje właściwe kształty poszczególnym elementom, ale umożliwia dekorowanie mebli. Meble bogato dekorowane, o wyszukanej ornamentyce to meble antyczne. Współcześni projektanci preferują prostotę, koncentrując się na kształcie mebla, a nie jego dekoracji. Odpowiedni kształt, nadaje się również za pomocą frezarki.

Specjaliści od projektowania i obróbki drewna twierdzą, że technika frezowania jest bardzo wdzięczną i kreatywną metodą. Frezowanie drewna jest również nie rzadko spotykanym hobby. Na tym polu, można najbardziej rozwinąć swój talent i kreatywność. Można również zlecić frezowanie drewna specjalistycznym firmom, których oferty znajdują się w internecie.