15 listopada 2017 Fotografia i film 0

Artyści fotograficy w tworzeniu swoich dzieł wykorzystują szeroki arsenał narzędzi, dzięki którym mogą stworzyć obrazy będące wyrażeniem ich myśli i dające odbiorcy możliwość przeżycia doznań artystycznych podczas obcowania z ich pracami. Środki zastosowane do stworzenia poruszającej fotografii są ograniczone praktycznie tylko wyobraźnią autora.

Narzędzia do fotografii artystycznej

kreatywna fotografia artystycznaPodstawowym wyposażeniem pracowni fotografa artystycznego jest aparat. Jednak nie musi to być nowoczesna lustrzanka cyfrowa, wykorzystywana w większości zadań profesjonalistów. Fotograficy często eksperymentują z innymi metodami utrwalania obrazu. Nierzadko kreatywna fotografia artystyczna powstaje przy użyciu aparatów analogowych. Dają one możliwość uzyskania zdjęć o specyficznych walorach, nieosiągalnych dla urządzeń cyfrowych. Również zabytkowe aparaty, dzięki wykorzystanych w ich budowie nietypowych układach optycznych, ciekawych możliwościach sterowania przysłoną i innych charakterystycznych cechach konstrukcji w rękach doświadczonego fotografa mogą stać się narzędziem do stworzenia niebanalnego zdjęcia. Ciekawą odmianą fotografii artystycznej jest luksografia, w której nie wykorzystuje się wcale aparatu – obrazy powstają poprzez naświetlanie materiału światłoczułego, na którego powierzchni ułożone są przedmioty o różnym stopniu przepuszczalności świetlnej. Ta metoda daje niebanalne efekty i pozwala na osiągnięcie zaskakujących wyników.

W rękach uzdolnionego fotografa nawet narzędzia, o których fotograficznym zastosowaniu byśmy nie pomyśleli, mogą posłużyć do stworzenia niezwykle ciekawej pracy. Chociaż fotografia cyfrowa daje ogromne możliwości kształtowania obrazów w obróbce komputerowej, analogowe aparaty i zdjęcia wywoływane z błon światłoczułych także mogą być efektowne i zaskakujące.