20 maja 2021 Maszyny i urządzenia 0

 

Warto wiedzieć, że truskawki są roślinami jagodowymi, bardzo wrażliwymi na suszę. Wynika to z dużej dysproporcji pomiędzy masą oraz powierzchnią nadziemnej rośliny oraz jej niewielkim i płytko osadzonym systemem korzeniowym. Wrażliwość na niedobory wody jest szczególnie zauważalna od początku okresu kwitnienia do końca zbiorów, a także zaraz po nim. Jak nawadniać truskawki w odpowiedni sposób?

Sposoby nawadniania truskawek

nawadnianie kropelkowe truskawekZe względu na rodzaj naszego klimatu, to jest częste susze, system nawadniania truskawek może w znacznym stopniu podnosić wielkość plonów. Występuje również duże zróżnicowanie pogodowe w kolejnych latach. W tym samych okresach poszczególnych lat możemy zauważyć zarówno okresy bez opadów, jak i długotrwałe oraz nadmierne opady deszczu. W zależności od konkretnego położenia geograficznego, niedobory wody na uprawach truskawek są znaczne. Możliwe jest nawadnianie deszczowiane, jak i nawadnianie kroplowe. Możemy zdecydować się na skuteczne nawadnianie kropelkowe truskawek. Konieczne jest w tym wypadku dobranie przewodów w taki sposób, aby nawilżane bryły gleby się ze sobą stykały. Sam sposób wnikania wody w głąb gleby może być różny w zależności od jej struktury, dlatego warto wykonać wstępne rozpoznanie, jaki jest to rodzaj gleb (gliniasta, piaszczysta czy mieszana). Zalecana rozstawa kroplowników to dwadzieścia centymetrów w przypadku gleby piaszczystej oraz czterdzieści centymetrów przy ciężkiej glebie gliniastej.

Zaletą kropelkowego nawadniania jest znaczna oszczędność wody, oszczędność energii oraz ochrona liści przed ich zmoczeniem. Umożliwia to także prowadzenie prac polowych w momencie trwania cykli nawadniających. Dodatkowo ten system uniezależnia równomierność opadów od wiatru. W przypadku truskawek zazwyczaj stosuje się cienkościenne linie kroplujące albo taśmy kroplujące. Za podstawową wadę uznaje się wrażliwość na zapychanie się emiterów.