28 grudnia 2015 Technologie 0

Pompy ciepła można podzielić ze względu na różne czynniki. Możemy je ustawić względem ceny, wydajności, wielkości, czy rodzaju (czy to pompy ciepła woda- powietrze czy powietrzne pompy ciepła). Inną klasyfikacją jest podział ze względu na umiejscowienie pompy.

Który typ pompy ciepła jest lepszy do naszego domu?

pompa ciepłaWyróżniamy pompy ciepła zewnętrzne i wewnętrzne. Zewnętrzna jest osadzona w ziemi. Trzeba wywiercić dużą dziurę, taką jak na studnie głębinowe (firmy w Krakowie często wykonują i jedno i drugie) , wsadzić ją do środka, odprowadzić kable i zasypać dół. Wewnętrzna pompa ciepła znajduje się w domu (w kotłowni, w garażu, w pomieszczeniu gospodarczym). Jaka pompa ciepła jest lepsza? Zdecydowanie ta druga. Ich ceny są porównywalne, działanie również, jednak wewnętrzne pompy ciepła łatwiej jest obsłużyć. Jeżeli nastąpi awaria, wyłączenie prądu, czy zwarcie to mamy łatwy dostęp do wszystkiego. Nie musimy odkopywać teraz pompy ciepła, żeby znaleźć usterkę, bo całe urządzenie mamy u siebie w domu. Dobra pompa ciepła powinna być bezawaryjna, ale zawsze trzeba wziąć pod uwagę wszystkie możliwości, także te nieprzyjemne, jak koniczne naprawy. Poza tym montaż pompy w domu jest tańszy, bo nie płacimy nikomu za wywiercenie dziury na podwórku.

Takie wykopywanie dołów nie jest takie tanie, jak by się mogło wydawać, a wiadomo, że po co wydawać niepotrzebnie pieniądze na coś zbędnego, bez czego możemy się obejść? Powietrzne pompy ciepła są bardzo dobrym rozwiązaniem, ale te wewnętrzne będą najlepsze, bo zaoszczędzają nam kłopotów i dodatkowych kosztów.