20 września 2021 Dom / Budownictwo 0

Sprawna wentylacja w domu będzie decydowała o komfortowym jego użytkowaniu. Wilgotne powietrze koniecznie musi być wyprowadzane na zewnątrz, w innym wypadku będzie skraplało się na ścianach w pomieszczeniach, a w takiej sytuacji w mieszkaniu bardzo szybko pojawi się grzyb i pleśń.

Kominki wentylacyjne i ich rodzaje

wyrzutnia wentylacyjnaPrzyczyn wilgoci w domu może być wiele, a jedną z nich jest właśnie źle działająca wentylacja pomieszczeń. Pamiętajmy jednak, że to nie jedyny powód pojawiania się wilgoci w domu, dlatego walkę z nią zawsze zaczynamy od diagnozy i znalezienia jej przyczyny. Dopiero usunięcie przyczyny pozwoli nam na pozbycie się jej skutków i odzyskanie właściwej równowagi w domu. Obecnie w nowych inwestycjach bardzo dużą wagę przywiązuje się do skutecznej wentylacji pomieszczeń w domu. Początkiem i końcem wentylacji nawiewno-wywiewnej są kominki wentylacyjne umieszczone na dachu. Kominki te dzielimy na kilka podstawowych grup, do których należą: kominek odpowietrzający, nawiewny i wyciągowy, czyli tzw. wyrzutnia wentylacyjna. Kominek odpowietrzający jest zakończeniem pionu kanalizacyjnego i odpowiada za wyrównywanie ciśnienia oraz odprowadzanie gazów kanałowych. Kominek nawiewny odpowiada za czerpanie i wprowadzanie świeżego powietrza do budynku. Wyrzutnia wentylacyjna natomiast wyprowadza z budynku zużyte powietrze. Pamiętajmy o jednym istotnym fakcie: kominki odpowietrzające i wentylacyjne różnią się między sobą i nie mogą być używane zamiennie. Podstawowa różnica to ich średnica. W przypadku kominka wentylacyjnego jest to minimum 15 cm, podczas gdy kominek odpowietrzający może mieć średnicę jedynie 10 cm. Inne są również zakończenia kominków.

Prócz wyboru właściwego rodzaju kominka na dach, ważny jest także prawidłowy jego montaż. Najważniejsza będzie wysokość umieszczenia kominka. Kominki dachowe powinny być montowane jak najwyżej, co pozwoli na ich sprawną pracę i uchroni np. przed zniszczeniem przez zalegający na dachu śnieg w zimie.