4 kwietnia 2017 Fotografia i film 0

Często nie zdajemy sobie sprawy z faktu, że film to nie tylko aktorzy, których widzimy na planie, scenarzysta, który stworzył filmowaną historię czy reżyser, który przelewa na ekran swoją wizję i występuje obok aktorów jako główna twarz przedsięwzięcia, reklamująca dane dzieło. Żeby powstał film, musimy zgromadzić sporą grupę ludzi, specjalistów w wielu dziedzinach.

Jaką rolę w filmie odgrywa postać kamerzysty?

doświadczony kamerzysta w ŁodziJedną z takich, niezbędnych do powstania filmu osób jest operator kamery. W zasadzie należałoby stwierdzić, że jest to najważniejsza osoba w produkcji, tuż obok aktorów, reżysera i scenarzysty. Operator kamery bowiem nie zajmuje się tylko technicznym odtwarzaniem obrazu, który wymyślił sobie reżyser wraz ze scenarzystą. Operator kamery wzbogaca film o swoją własną koncepcję. To on decyduje o danym ujęciu. Czy zrobić coś w przybliżeniu czy z perspektywy, czy w danej scenie ująć jedną osobę czy kilka, jakich kolorów dodać by obraz był ciekawszy w odbiorze, a może całkowicie pozbawić go koloru i zrobić w wersji czarno-białej. Wszystkie te pytania są niezwykle istotne dla finalnego efektu. Zatem doświadczony kamerzysta w Łodzi, mieście filmowców, filmu i różnych festiwali filmowych, zarobi mnóstwo pieniędzy. Tego zawodu nie można zatem traktować stricte rzemieślniczo. Operator kamery również jest artystą i jego dzieło jest niezwykle ważne dla powstania filmu. W tej pracy najistotniejsze jest szybkie działanie i ogromna kreatywność. Taki specjalista na pewno podbije filmowy świat.

Film bez doświadczonego kamerzysty nie ma racji bytu. Jest to osoba bez której nakręcenie jakiegokolwiek obrazu jest absolutnie niemożliwe. Warto zatem oglądając film docenić nie tylko pracę aktorów, reżysera, scenarzysty, ale także ogromny wkład operatora kamery.