8 lutego 2020 Maszyny i urządzenia 0

 

Każdy właściciel stawu hodowlanego prędzej czy później musi zmierzyć się z poważnym problemem, jakim jest rozkwit glonów, które nie tylko są w stanie zmienić kolor wody, ale również powodują masowe ginięcie żyjących w niej ryb.

Jak powstrzymać rozwój glonów?

Pompy ciśnieniowe z lampą UVPodobnie jak w innych dziedzinach życia najlepszym sposobem walki z glonami jest niedopuszczenie do ich rozwoju. Pierwsza rzeczą o jaką należy zadbać jest regularne filtrowanie wody. Pomoże to zlikwidować te szkodliwe mikroorganizmy już w zarodku, powstrzyma ich dalszy rozwój oraz cofnie proces zmętnienia wody. Kolejnym wyjściem może być stosowanie specjalnych środków glonobójczych, których skuteczność jest wysoka, ale należy pamiętać że nie są one obojętne dla innych żyjących w wodzie organizmów. Najlepszym sposobem o wysokim poziomie skuteczności jest zakup pompy ciśnieniowe z lampą UV. Działanie tego urządzenia oparte jest na zamontowanej w niej lampie UV. Podczas przepływu wody przez pompę, światło UV niszczy przepływające przez nią glony, skutecznie je neutralizując. Co najważniejsze działanie światła UV, jako że jego charakter jest punktowy, nie ma żadnego negatywnego wpływu na inne organizmy żyjące w naszym stawie. Wielkość i rodzaj pompy z lampą UV oczywiście należy dobrać do wielkości stawu, ilości oraz rodzaju żyjących w nim organizmów, oraz ekspozycji stawu na światło słoneczne. Wykorzystanie pomp nie wpływa negatywnie na inne sposoby w walce z glonami, więc można je stosować równocześnie w tym samym czasie.

Bardzo ważne jest, aby zachować cierpliwość w oczekiwaniu na pierwsze rezultaty działania pompy. Jeżeli woda w naszym stawie jest silnie zmętniona, poprawa jej jakości może zając trochę więcej czasu. Zdecydowanie jednak rezultaty prędzej czy później będą widoczne gołym okiem.