16 czerwca 2019 Medycyna 0

W dobie dzisiejszej mody na zgrabne, zadbane ciało, coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z diety. Dobra dieta pozwoli nam nie tylko zredukować nadmierne kilogramy, ale także rozprawi się z niektórymi problemami zdrowotnymi.

Jaki wybrać jadłospis?

jadłospis redukcyjnyUłożenie diety pod konkretnego człowieka wbrew pozorom wcale nie jest prosta. A dlaczego? Nie chodzi tutaj już jedynie o preferencje żywieniowe konkretnej jednostki. Mam na myśli również stan zdrowia. Jak się okazuje, dobrze dobrana dieta jest w stanie zdziałać dużo więcej niż nam się wydaje. W niektórych jednostkach chorobowych wręcz wskazane jest unikanie pewnych produktów, a na ich miejsce wprowadzenie innych. Mowa tutaj np. o chorobie Hashimoto, czy cukrzycy. W chorobie Hashimoto bardzo dużą rolę odgrywa eliminacja laktozy oraz glutenu, która w znacznej większości przypadków, działa na nasz chory gruczoł drażniąco. Taki stan rzeczy może dodatkowo wzmagać chorobę. Jednak zamiast tego poleca się zwiększyć spożycie ryb morskich. Jeśli dodatkowo dochodzi chęć utraty kilku, czy kilkunastu kilogramów, ułożenie diety może być naprawdę trudne. Dobry jadłospis redukcyjny z całą pewnością nie powinien być monotonny. Monotonia sprawia, że dużo ciężej przychodzi nam trzymanie się konkretnych założeń. Jeśli planujemy zlecić komuś ułożenie jadłospisu, to pamiętajmy o tym, że powinien to zrobić dietetyk. Inna sytuacja jest wtedy, gdy oprócz diety włączamy również ćwiczenia. Wtedy może warto będzie zaufać trenerowi personalnemu, który najczęściej posiada certyfikaty i może dobrze dobrać dietę.

Nie starajmy się na siłę korzystać z ogólnodostępnych jadłospisów, które znajdziemy w Internecie. Takie jadłospisy mogą być dobre, jednak nie dla każdego. Najlepiej będzie jeśli zlecimy opracowanie diety komuś, kto się na tym zna. Wtedy będziemy mieć pewność, że dieta będzie dobrana do naszych potrzeb.