17 października 2020 Dla dzieci 0

 

Rozwój dziecka przebiega bardzo szybko, szczególnie w pierwszych latach życia. To wtedy uczy się wszystkich podstawowych umiejętności oraz poznaje zasady rządzące światem. Przeważnie większość dzieci lubi układać puzzle, a to jedne z pierwszych zabawek dwulatka.

Pierwsze puzzle dla dziecka

scratch puzzleZakup zabawek dla dziecka wcale taki oczywisty nie jest, ponieważ w sklepach znajdziemy ogromny wybór produktów, które nie zawsze będą idealne dla naszej pociechy. Rodzice najczęściej kupują swoim pociechom przed ukończeniem drugiego roku życia przeróżne klocki czy grające zabawki pełniące kilka funkcji. Kiedy dziecko kończy drugi rok, to najlepszy moment na zakupieniu mu Scratch puzzle dla najmłodszych. Są one wykonane z drewna lub grubej tektury i mają na tyle duży rozmiar, aby dziecko nie mogło ich wsadzić do buzi. Duży rozmiar ułatwia też manewrowanie nimi w małych rączkach, które nie są jeszcze całkowicie sprawne. Dla tak małego dziecka, puzzle muszą mieć od dwóch do maksymalnie ośmiu elementów. Przeważnie są sprzedawane po kilka układanek w opakowaniu, na przykład sześć różnych zwierzątek, składających się z różnej ilości elementów. Im więcej części, tym trudniejsze zadanie do wykonania, ale dzielne maluchy z pewnością szybko sobie z nimi poradzą przy minimalnej pomocy rodziców. Takie puzzle to wspaniała zabawa i przy okazji nauka koncentracji, myślenia przestrzennego i ćwiczeń manualnych dla małych paluszków. Na początku będzie im ciężko szło, ale po czasie będą znały na pamięć wszystkie elementy.

Pierwsze puzzle można dać dzieciom też nieco wcześniej, gdyż mogą być one w formie klocków, jednakże model Scratch jest idealny dla maluchów od drugiego wieku, bo pozwala im na maksymalne wykorzystanie swoich umiejętności i nabycia nowych.