27 czerwca 2019 Biznes 0

Gospodarka niemiecka jest najsilniejsza w Europie i przyciąga naszych rodaków wysokimi zarobkami. Korzystając z obecności w Unii Europejskiej obywatele polscy zgodnie z dyrektywą o swobodnym przepływie osób i usług mogą w sposób uproszczony założyć w Niemczech działalność gospodarczą. Nie wymaga to wielu formalności i czasu.

Szybki proces zakładania Gewerby w Niemczech

proste założenie firmy w niemczechOsoby, które mają w sobie pasję oraz żyłkę przedsiębiorczości mogą w szybki sposób założyć u naszego sąsiada z za Odry dowolną działalność gospodarczą. Trzeba jednak pamiętać, że dla odniesienia sukcesu niezbędny jest pomysł i plan działania. Formalności w urzędach są tylko ważnym dopełnieniem naszych planów. Łatwe i proste założenie firmy w Niemczech musi poprzedzić wyszukanie lokalu, który będzie spełniał warunki prowadzenia działalności. Może być to lokal wynajęty lub własny. Ze względu na możliwość korzystania z ulg podatkowych najlepiej być w Niemczech zameldowanym. Z dowodem tożsamości oraz tytułem prawa do lokalu udajemy się do Gewerbeamt. Tam składamy wniosek o wpisanie do rejestru podmiotów gospodarczych. Po złożeniu wniosku urząd automatycznie informuje urząd statystyczny oraz urząd skarbowy o powstaniu nowego podmiotu. Po wizycie w Gewerbeamt otrzymamy z właściwego urzędu skarbowego formularz do wypełnienia, w którym oprócz danych osobowych musimy wpisać przewidywany przychód w nadchodzących 12 miesiącach. Jeżeli przekroczy on kwotę 17.000 euro urząd zakwalifikuje nas jako podatników VAT. Otrzymujemy numer identyfikacyjny podatnika oraz opcjonalnie podatnika VAT. Jeżeli nasza działalność tego wymaga musimy przystąpić do Izby Rzemieślniczej i opłacać składki.

Bardzo ważnym elementem układanki prowadzącej do bezproblemowego prowadzenia firmy w Niemczech jest posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego. Bez tego ani rusz. Należy wykupić polisę ubezpieczeniową w jednym z towarzystw. Trzeba też pamiętać, że już wystawienie pierwszej faktury może ściągnąć na nas organy kontrolne.