
Ulice pełne kurzu, pyłu i zanieczyszczeń są niebezpieczne nie tylko dla naszych płuc, ale także dla silników naszych samochodów. Aby oczyścić powietrze z wszelkich zabrudzeń niezbędne są więc filtr, które zapobiegną uszkodzeniom silnika.
Stosowanie filtrów panelowych w autach
Stosowanie filtrów w samochodach to konieczność. Stanowią one blokadę dla wszystkich pyłów i zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu. Filtry panelowe podzielić można na różne rodzaje, m.in. papierowe, gąbkowe i bawełniane. Łatwo domyślić się, że najkorzystniejszym ze względu na koszty rozwiązaniem jest używanie filtrów papierowych. To proste rozwiązanie ma jednak sporo wad. Niska cena niestety nie idzie w parze z jakością. Tego rodzaju filtry panelowe nie są zbyt odporne na wilgoć czy kurz. Ich słaba przepustowość przekłada się na krótki okres używania, co stanowi ich największą wadę. Innym rodzajem filtrów są filtry bawełniane, często używane w samochodach rajdowych lub terenowych. Są one bardzo wytrzymałe i charakteryzują się dobrą filtracją oraz przepustowością. Mimo, że filtry te są wytrzymałe, należy pamiętać o ich odpowiedniej i systematycznej konserwacji. Największą wadą filtrów bawełnianych jest jednak ich cena, która może nawet dziesięciokrotnie przewyższać cenę filtrów papierowych. Filtry panelowe, które są najbardziej interesującą opcją, to filtry gąbkowe (włókniane). Specjalna gąbka gwarantuje maksymalną filtrację i przepustowość, a także bardzo długi czas użytkowania. Ta wysoka jakość ma swoje odbicie w cenie. Filtry gąbkowe to najdroższe z wymienionych tu typów.
Każdy użytkownik auta samodzielnie decyduje o tym jaki rodzaj filtru jest dla niego najlepszy. Warto jednak pamiętać, że filtry panelowe to niezbędny element samochodu, a ich jakość przekłada się na komfort użytkowania.