21 czerwca 2019 Usługi 0

Badania endoskopowe nie należą do najprzyjemniejszych, większość pacjentów będzie co do tego zgodna. Jednak w pewnych przypadkach są one nieodzowne i mogą wręcz uratować życie. Dlatego też warto dowiedzieć się na ich temat nieco więcej.

Badania endoskopowe i ich ogólna charakterystyka

Endoskopia optycznaNajbardziej znanymi rodzajami endoskopii są gastroskopia (badanie górnego odcinka układu pokarmowego, od ust do dwunastnicy) oraz kolonoskopia (badanie jelita grubego). W obydwu przypadkach lekarz w asyście pielęgniarki wprowadza do organizmu pacjenta endoskop, czyli giętką rurkę wyposażoną w potrzebne przyrządy, w tym miniaturową kamerę, za pomocą której dokonuje oglądu stanu narządów. W ostatnich latach, dzięki rozwojowi technologii, jakość obrazu poprawiła się na tyle, by można było dostrzec nawet drobne zmiany chorobowe. Nie da się więc ukryć, że endoskopia optyczna bardzo korzysta na postępie technicznym. Rozdzielczość HD pozwala nie tylko na wykrycie samych zmian, ale też na przeprowadzenie drobnych zabiegów, jak na przykład wycięcie polipa, w sposób dużo bezpieczniejszy niż we wcześniejszych latach. Ze względu na charakter badania, gastroskopia jest często wykonywana w znieczuleniu ogólnym (szczególnie gdy pacjent źle znosił ją w przeszłości), za to zawsze przy miejscowym znieczuleniu gardła lidokainą. Możliwe jest także podanie środka uspokajającego na życzenie badanego.

Choć niezaprzeczalnie nieprzyjemna, endoskopia pozwala na wykrycie wielu niebezpiecznych chorób oraz zapobieganie im. Przy dalszym rozwoju technologii może stawać się coraz mniej uciążliwa dla pacjenta, mimo swojej inwazyjności. Korzyści płynące z badania są jednak na tyle duże, by móc stwierdzić, że jest ono jednym z ważniejszych jeśli chodzi o współczesną medycynę.