1 marca 2018 Budownictwo 0

Każdy, kto czytał mój poprzedni artykuł wie już co to jest beton architektoniczny. Stosuje się go głównie w pomieszczeniach o industrialnym wystroju. Jest także wersja zewnętrzna tego betonu, stosowana na budynkach, w których postawiono na nowoczesny design. Jeśli chcesz dowiedzieć się jakie są różnice pomiędzy tymi materiałami, to zapoznaj się z tym wpisem. 

Różnice pomiędzy betonem architektonicznym, a licowym

beton licowyTo, że beton architektoniczny stosuje się wewnątrz budynku, a licowy na zewnątrz, nie jest jedyną różnicą. Zacznijmy od tego, że różnią się one od siebie techniką wykonania. Płyty z betonu architektonicznego wykonuje się za pomocą walca. Wylewa się go na specjalną taśmę, gdzie przechodzi proces spłaszczania. Dzięki temu jest mocniejszy, jednocześnie zachowując niewielkie rozmiary. Beton licowy jest odlewany w formach. Większość budynków posiada grube ściany. Ten rodzaj materiału dodatkowo izoluje od utraty ciepła. Jego struktura jest luźniejsza, lecz znaczna grubość wyklucza pęknięcia materiału. Różnicą jest też zbrojenie w jednym i drugim typie. Beton architektoniczny nie potrzebuje dużego nakładu materiału zbrojeniowego. Inaczej jest w przypadku drugiego surowca. Jest tak, ponieważ ma on ciągłą styczność z warunkami atmosferycznymi i wilgocią. Poza tym fakt, że znajduje się on na ścianach budynku dodatkowo nakazuje go wzmocnić. Surowce te cechuje najważniejszy, wspólny fakt – są to tanie środki do wykończenia budowy lub remontu, a jednocześnie zachowują walory estetyczne.

Warto wytłumaczyć różnice, ponieważ w branży budowlanej często zdarzają się pomyłki, jeśli chodzi o te materiały. Po przeczytaniu tego tekstu nie powinieneś mieć wątpliwości co do wykorzystania betonu dekoracyjnego. Współczesna moda bardzo docenia te surowce, dlatego znajomość ich przyda Ci się w pracy. Obecnie liczy się prostota i minimalizm.