11 lutego 2022 Medycyna 0

Olej lniany zapewnia wiele właściwości naszemu organizmowi, w tym jest korzystny dla narządu wzroku, dlatego wiele osób zaczyna włączać go do swojego spożycia w celu uzyskania zdrowej i zbilansowanej diety. Często słyszy się, że sportowcy chętnie z niego korzystają. Zastanówmy się, dlaczego tak jest.

Do czego służy olej lniany?

naturalny olej lniany dla sportowcówOlej lniany jest bogaty w kwasy tłuszczowe, dzięki czemu ma ogromne właściwości zdrowotne, a także zapobiega niektórym chorobom, które mogą być przewlekłe. Znajdziemy go w sklepach zielarskich lub w dużych centrach handlowych w formacie butelki lub kapsułki jako suplement diety. Naturalny olej lniany dla sportowców to źródło kwasów omega 3. Osobom uprawiającym sport zaleca się spożywanie trzech łyżek oleju lnianego dziennie. Można go przyjmować z jedzeniem jako dressing, np. w sałatkach lub mieszać z wodą lub sokiem. Jednak przed rozpoczęciem stosowania należy zawsze skonsultować się z lekarzem. Ten rodzaj tłuszczów wielonienasyconych pomaga chronić organizm, ponieważ w umiarkowanych ilościach pomaga regulować ciśnienie krwi, obniża poziom złego cholesterolu i zapobiega chorobom serca. Ponieważ jest bogaty w błonnik, jest również dobry w unikaniu zaparć i zmniejszaniu ewentualnego zapalenia jelit. Pomaga chronić i zapobiegać niektórym chorobom skóry, a także nawilża i działa kojąco na oparzenia słoneczne i trądzik, ze względu na dużą zdolność zatrzymywania wody. Dzięki składowi Omega-3 możliwe jest zmniejszenie stanu zapalnego narządów i mięśni w chorobach takich jak zapalenie stawów.

Wiadomo, że sportowcy potrzebują więcej energii, a ich ciało jest często narażone na obciążenia. Niewątpliwie olej lniany prawidłowo stosowany zminimalizuje negatywne skutki uprawiania sportu. Będzie to doskonałe uzupełnienie diety nie tylko każdego sportowca, ale i ludzi, którzy praktycznie tego sportu nie uprawiają.