
Rosnące koszty zakupu poszczególnych mediów sprawiają, że wiele osób poszukuje alternatyw. Na rynku dostępne są już rozwiązania, które pozwalają znacznie ograniczyć ilość zużywanej energii. Dotyczy to zarówno prądu jak i również ciepła. W tym celu powstające obiekty wyposażone są w instalacje odnawialnych źródeł energii, które pozwalają na tak zwaną generację rozproszoną. Oznacza to, że energia potrzebna do funkcjonowania danego obiektu jest wytwarzana w całości lub części na miejscu.
Przykłady nowoczesnych instalacji OZE
Dzięki temu minimalizowane są straty związane z przesyłem, a także ogranicza ilość pobieranych mediów z sieci. Bardzo dobrym przykładem jednostek wytwórczych są nowoczesne powietrzne pompy ciepła, które można spotkać zarówno w budynkach prywatnych jak i również zakładach przemysłowych. Tego typu urządzenia pozwalają pozyskać dużą ilość ciepła, które jest następnie wykorzystywane do ogrzewania pomieszczeń czy przygotowania wody użytkowej. Warto wspomnieć, że żeby instalacja działała jak najlepiej, najsprawniej oraz najbardziej wydajnie koniecznie należy ją odpowiednio zwymiarować. Oznacza to, że projektant powinien dobrać odpowiednią moc pompy w stosunku do charakterystyki obiektu, w którym ma ona być zainstalowana. Najczęściej spotykaną odmianą jednostek są te, w których zarówno dolne jak i górne źródło stanowi powietrze. Mogą być one instalowane praktycznie w dowolnym miejscu, na dowolnym etapie eksploatacji budynku.
Warto wspomnieć, że obecnie dostępnych jest wiele różnych programów wsparcia, które pozwalają skrócić czas zwrotu z inwestycji. Są to między innymi dofinansowania, dotacje czy kredyty na warunkach preferencyjnych. Środki te z reguły pochodzą z programów operacyjnych krajowych oraz międzynarodowych. Jak widać obecnie bardzo istotnym zagadnieniem jest możliwość wdrażania zaawansowanych rozwiązań w zakresie generowania energii.