
Cudowne letnie spacery po lesie, to dla wielu osób wyjątkowa forma rozrywki, podczas której można nie tylko zażyć ruchu, ale także świeżego powietrza. Niestety w lesie bywa jednak bardzo niebezpiecznie, a największym zagrożeniem, jak się okazuje są nie dzikie zwierzęta, ale dużo mniejsi mieszkańcy lasów.
Prewencyjne badania kleszcza
Największym niebezpieczeństwem, jakie może nas spotkać w lesie jest ukąszenie kleszcza. Te małe owady, żyjące na drzewach i w wysokich trawach, tylko czekają, aż pojawimy się w zasięgu ich działania, aby na nas skoczyć i napić się naszej krwi. Nie to jest jednak w tym wszystkim najgorsze, gdyż mały ubytek naszej krwi nie zagrozi naszemu życiu. Dużo gorsze jest to, że kleszcze w momencie ugryzienia nas mogą nas zarazić groźnymi bakteriami, z których najgroźniejsze to bakterie boreliozy. Ta choroba powoduje zapalenie opon mózgowych i jest bardzo szkodliwa dla naszego zdrowia i życia. W przypadku gdy ugryzie nas kleszcz, należy udać się z tym problemem do lekarza. Specjalista wyciągnie z nas pasożyta, i zleci badanie kleszcza pod kątem możliwości zarażenia bakteriami. W ten sposób będzie można stwierdzić, czy nie powinno się podjąć natychmiastowych działań, które mają na celu ratowanie naszego życia. Jeśli zrobimy to zbyt opieszale, to może być już zbyt późno, trzeba zrobić to jak najszybciej, aby uratować nasze życie przed atakiem tych niechcianych bakterii.
Pamiętajmy, aby pod żadnym pozorem nie próbować wyciągnąć kleszcza samemu. Nieumiejętne wykonanie tej czynności może powodować, gorsze konsekwencje, niż w przypadku gdybyśmy zostawili go do czasu działania specjalisty. Jeśli jednak się na to decydujemy, to nie rezygnujmy z wizyty u lekarza, do którego zabierzmy także wyciągniętego z nas kleszcza.